ASM : Yazar Doğan Akhanlı derhal serbest bırakılsın !

MADRİD – Türkiye’nin Interpol’e yaptığı başvuru sonucunda, Türk kökenli Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı, İspanya’da tatilde bulunduğu esnada gözaltına alındı.

dogan_akhanli

Almanya’dan İspanya’nın Grana’da şehrine tatil için giden Akhanlı, polis tarafından kaldığı otelde gözaltına alınarak başkent Madrid’e götürüldü.

1992 yılından beri Almanya’da  sürgünde yaşamakta olan Akhanlı, 2010’da hasta babasını ziyaret etmek için geldiği Türkiye’de, yıllar önce bir banka soygununa karışmak ve adam öldürmek iddiasıyla tutuklanmıştı. 2011 yılında serbest bırakıldı. Ancak 2013 yılında beraat kararı bozularak hakkında interpol aracılığıyla yeniden arama kararı çıkarıldı.

Akhanlı, Uluslararası Yazarlar Birliği PEN üyesidir.

Avukatı Uyar yaptığı açıklamada, Doğan Akhanlı’nın politik nedenlerle hedef alındığını, Ermeni soykırımı, gazetecilere yönelik saldırılar ve diğer antidemokratik gelişmeler karşısında sessiz kalmadığı için tutuklama kararı çıkarıldığını söyledi.

ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi) eş sözcülerinden Metin Ayçiçek, İspanyada İnterpol araması gerekçesiyle tutuklanan Yazar Doğan Akhanlı `nın derhal serbest bırakılmasını talep ederek,” İspanya ve AB devletleri, Türkiye`de  AKP eliyle hüküm süren devlet terörününe destek olmaktan vazgeçmelidirler. Son aylarda Türk Hükümetinin OHAL ve KHK larla ülkede tüm muhalif kesimler, aydınlar ve medya emekçileri üzerindeki baskılarına, İnterpol aramaları üzerinden Avrupa ülkelerinde yaşamakta olan siyasi sürgünlerde eklendi. AB devletleri ve hükümetleri, Erdoğan rejiminin diktatörlük yolundaki politikalarına hizmet eden bu tutuklama politikalarına son vermelidirler” diye konuştu.

141 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir