ASM : Depremde Can kaybı yaşayan, her Milliyetten Halkımızın Başı sağ olsun!

Bugün sabah saatlerinde merkez üssü Maraş Pazarcık olarak açıklanan Deprem, 10 Kent de can ve mal kaybına yol açtı. Merkez üssü Maraş’ın Pazarcık ilçesi olan deprem Antakya, Osmaniye, Antep, Urfa, Amed, Malatya, Kilis, Adıyaman ve Adana ve Afrin`de büyük yıkımlara neden oldu. Bunun dışında yakın birçok ilden de hissedilen deprem sabah saat 04.17’de gerçekleşti. Deprem sonrası yapılan açıklamalarda yüzlerce insan hayatını kaybederken binlercesi yaralandı.
Depremde can kaybı yaşayan Türkiye, Kürdistan ve Suriye Halkının acılarını paylaşıyor, Can kaybı yaşayanların ailelerine baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Deprem doğal bir afet olsada, barınma, yapılaşma ve güvenli binalar inşa etmede kapitalist sömürü sisteminin ve egemen sınıfların kar hırsıyla malzemelerden çaldığı, depreme ve doğal afetlere dayalı inşaaların yapılmadığı da bilinmektedir. Türk devletinin savaşa ve savunma bütçelerine milyarlarca bütçe ayırırken, barınma, sağlık ve afetlere karşı yeterli bir önlem almadığı da daha önceki yaşanan depremlerin sonuçları üzerinden bilinmektedir.
Halkımız bir büyük deprem felaketiyle daha karşı karşıyadır. Ailesini kaybeden, göçük altında ailesinin kurtarılmasını bekleyen, evi yıkılan halkımız büyük bir dayanışmanın örgütlenmesine ihtiyaç duymaktadır.
Doğa olaylarının halk için bir felakete dönüşmesi sistemin bir sonucu olarak gerçekleşmektedir. Bu felaketlerden en çok etkilenen toplumun en yoksul kesimleri olmaktadır. Yoksul mahallelerde, derme çatma binalarda, her türlü insanı yaşam koşulundan yoksun halkımız bu felaketleri en boyutlu şekilde yaşamaktadır. Bu bilinçle felaketi yaşayan bölgelerdeki halkın dayanışmasını örgütlemek, halkın yardımlaşmasını yaratmak devletin ikiyüzlü yardım ve dayanışma propagandalarına karşı halkın dayanışmasını örgütlemek bir sorumluluktur.
Tüm alanlarda dayanışmayı örgütleyen tüm demokratik kitle örgütleri ile dayanışma içinde olarak; halkımızın dayanışmasını örgütlemek ve yaralarını sarmaya çalışmak bir sorumluluktur.

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM )

06-02-2023


69 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir