ASM: 27 Ocak`ta Mitinglere katılarak, Afrin’e sahip çıkalım !

20180125-koln72cd75-imageTürk devletinin ve AKP / Tayyip iktidarı savaş siyasetini, Afrin’e yönelik işgal girişimiyle sürdürüyor. AKP-Erdoğan hükümeti, ulusalcı-gerici,ırkçı kesimlerle kurduğu savaş ittifakıyla, her gün giderek daha da pervazsızlaşan bir savaş siyaseti izliyor. Savaşı, çatışmayı, ölüm ve yıkımı daha geniş mekanlara ve toplumlara yayarak ayakta kalmanın, iktidarını sürdürmenin hesaplarını yapıyor.
OHAL ve KHK üzerine kurulu siyaset tarzıyla meclis devre dışı bırakılmış, yargı mekanizması tek adam rejiminin payandasına dönüşmüştür. Türk devleti baskıcı ve katliamcı geleneğini bugün dahada keyfi ve zalim biçimde sürdürüyor.

Bizler, Türk Devletinin ve savaş kaolisyonu hükümetinin ve tüm ırkçı gerici faşist partilerin, Rojava’yı, Afrin’i tehdit olarak gören ve gösteren söylemini gerçeklikten uzak, sahte bir demagoji olarak görüyor, işgal girişimini reddediyoruz.
Bugüne kadar Suriye’de yaşanan iç savaş sürecinde her türlü cihadist saldırıya karşı direnen, binlerce savaş mağduruna ev sahipliği yapan Afrin’e yönelik işgal saldırısının ana hedefinin orada yaşayan halkların birlikte demokratik yaşam kurma ve demokratik bir toplum inşaa etme projesidir. Hava saldırılarıyla başlayan işgal girişiminde bugüne kadar en fazla sivillerin zarar görmeside bunun göstergesidir.
Türk ordusunun bu işgal ve saldırı girişimi, halkların iradesine bir saldırı olduğu gibi uluslararası hukuk açısından da savaş suçudur. Bu savaşı başlatan Türk devleti yöneticileri, politik koşullar uygun hale geldiğinde, işledikleri suçlarından dolayı da tarih nezdinde yargılanacaktır.

ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri, Rojava halklarına, Kürt ulusuna karşı girişilen bu suçun ve saldırının ortağıdır. Emperyalist devletler, halklarımızın geleceği üzerindeki hesaplarına, taktik oyunlarına, kirli siyasetlerine derhal son vermelidir.
Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, Afrin’e yönelik işgal girişimine karşı tüm sürgünleri, her milliyetten halklarımızı  Avrupa`da 27 Ocak`ta  ve daha sonrası tarihlerde Afrin’e sahip çıkmaya, ve Afrinle dayanışma amacıyla yapılan, bütün savaş karşıtı gösterilere, yürüyüşlere, miting vb. etkinliklere katılmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.

Avrupa Sürgünler Meclisi

 

39 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir