İltica talebi reddedilmişti: 20 gündür havalimanında tutulan gazeteci Emeç’ten çağrı

emec

 Yargılandığı davadan verilen hapis cezası nedeniyle İsviçre’ye giden ve burada yaptığı iltica başvurusu reddedilen gazeteci Hülya Emeç, 20 gündür Zürih Havaalanı’nda bekletiliyor. Ret kararına avukatları aracılığıyla itiraz eden Emeç, “Burası bir tür cezaevi. Duyarlı kesimlere sesime ses olmaları çağrısında bulunuyorum” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

 

7 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Türkiye’den ayrılan ve  15 Ocak tarihinde Zürih havalanında İsviçre’ye iltica talebinde bulunan Hülya Emeç’in talebi reddedilmişti.

Avukatları aracılığıyla karara itiraz eden Emeç 20 gündür Zürih Havalimanı’nda tutuluyor.

Emeç’in iltica talebine verilen reddin gerekçesi ise İsviçre’ye Brezilya üzerinden geçmiş olması ve İsviçre’ye göre “Brezilya’nın güvenli ülke statüsü”nde olması.

Brezilya’ya gönderilmesi durumunda Türkiye’ye iade edilme riski de bulunan Emeç, esasa ilişkin yapılan itiraz başvurusuna halen geri dönüş yapılmadığını söyledi.

Emeç, kendisiyle ilgilenen avukatın İsviçre’deki makamlara yaptığı yargılama sürecinde İsviçre topraklarına alınması talebinin de reddedildiğini söyledi.

Tutulduğu yeri, “Türkiye’deki cezaevlerinin biraz daha modern bir versiyonu” olarak tanımlayan Emeç, kendisi için başlatılan imza kampanyasına destek istedi.

Emeç şunları söyledi:

Şu ana kadar ve şu an da dayanışma gösterenlere teşekkür ediyorum. Bir an önce bu sürecin son bulmasını istiyorum. Uzun zamandır ayağım toprağa basmadığı için kapı kollarına dokunamıyorum. Bir tür cezaevi psikolojisi yaşıyorum. Yakın zamanda İsviçre’deki siyasetçi ve gazeteciler tarafından bir imza kampanyası başlatıldı. Duyarlı kesimlere sesime ses olmaları çağrısında bulunuyorum.

Kaynak ; Karınca gazetesi

1213 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

One comment

  1. Merhabalar Avrupa’nın göbeğinde İsviçre bu tür ahlaksızlıkları yapmaya kendine görev vermiştir çünkü bunu aynısını ben yaşadım Bir an önce özgürlüğüne kavuşup yurtdışı kararından vaz geçirmesini diliyorum devrimci selamlar ali güler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir