ANTALYA’DA NATO BULUŞMASI!

nato

SEÇİM ÖNCESİ YASSI ADA “ÇIKARMASI”!

BİR KEZ DAHA 12 EYLÜL’ÜN SÜMENALTI!

Ses yeterince gür olmasa da; bütün devrimci-demokratik güçler Türkiye topraklarında bir seçim öncesi maratonundalar. Bütün baskılara, saldırılara, tutuklamalara, engellenmelere rağmen birlikte koşuyorlar.

Ve böylesi tarihsel bir dönemde dün, Antalya’da, 28 NATO üyesi ülkenin dışişleri bakanları biraraya geldiler. Gündem: 2016’da Warşova’da gerçekleşecek NATO Zirvesi’nden beklentilere hazırlık, NATO’nun değişen uluslararası ilişkilere yönelik güvenlik programı ve özelde Doğu Ukrayna’ya yönelik yeni stratejiydi. “Ukrayna Krizi” olarak adlandırılan durumda, Rusya’yla ilişkilerin yeniden değerlendirilmesiydi.

Ortada gündem olan bir ADA vardı! Bu doğru! Ama Yassıada değildi. Kırım Yarımadası’ydı. Güneyinden ve batısından Karadeniz, doğusundan Azak denizi ile çevrili olan Kırım Yarımadası 2014 yılına kadar kendisini “Özerk Cumhuriyet” olarak tanımlamıştı. “Ne Ukrayna-ne Rusya” pozisyonundaydı. 2014’te direk Rusya parlamento seçimlerine katılarak, Rusya’ya katıldığını deklere etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya’ya yönelik; “Kırım Yarımadası’na izinsiz atom silahları yerleştirmesinin, bir atom ülkesine yakışmayacak davranış olduğu” suçlaması asıl gündemdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun basına, bu buluşmayla ilgili verdiği demeç ise şöyle: “Yassıada’da Demokrasi ve Özgürlük Adaları Projemiz hızla ilerliyor. 27 Mayıs’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni burada toplayacağız”.

Yani “Demokrasi ve Özgürlük”; Menderes’in asıldığı yere Meclis çıkarması yapılarak olacak! İdam gerçekleşen bir adaya demokrasi ve özgürlük götürülecek. Bu proje Adalar’da hayata geçecek! Hoş bir melodi! NATO buluşmasında da nihayetinde bir ADA adı geçiyor: konunun bağlantısı böyle kuruluverdi!!!

Bu gerçek mi diye afallayıp kalıyor insan! Ama maalesef, bir SEÇİM PROPAGANDASI olarak; demokrasi ve özgürlüğe susamış halklara sunulan NATO BULUŞMASI’nın Dışişleri Bakanı tarafından özetlenişi böyle. Hoş bir melodi!

Peki 12 Eylül işkencelerinin-tutuklamalarının-idamlarının gerçekleştirildiği topraklar! Toplantının asıl gündemi illaki bir ADAYSA; Türkiye’nin kendisi de coğrafi olarak üç yanı denizlerle çevrili bir yarım ada!

 

Ganime Gülmez

401 kez okundu.

Check Also

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR !

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR ! Türk Devletinin kuruluşundan günümüze kadarki 100 yıllık tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir