53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının 53. yıldönümü… Bu yıldönümünde Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı.
12 Mart 1971 darbesinin ardından, kurucusu oldukları sosyalist Ant dergisinin sıkıyönetimce kapatılmasından sonra isimleri radyoda ve gazetelerde yayınlanan arananlar listesinde tekrar tekrar duyurulduğu, anti-militarist yayınlarından dolayı zaten askeriyenin sürekli tehdidi altında bulundukları için 11 Mayıs 1971 sabahı sahte bir aile pasaportuyla Ankara’dan Lufthansa uçağına binerek Türkiye’den ayrılmışlardı…
Doğan Özgüden’in Türkiye’de ve sürgündeki yaşam ve mücadcelelerini anlatan anıları önceki yıllarda “Vatansız” Gazeteci adı altında iki cilt olarak, sürgün yașamında çeșitli gazete, ajans bültenleri ve dergilerde yer alan Türkçe yazılarından seçmeler ise altı cilt olarak yayınlanmıştı.
Sürgün Yazıları’nın tüm ciltlerinde yer alan yazılarında Özgüden yaşamakta olduğumuz dönemin olaylarını, sorunlarını yorumlarken okurunu kendisinin ta 2. Dünya Savaşı’nın 40’lı yıllarından itibaren bugüne kadar yaşadığı gerçekliklere götürerek geçmişle belgesel bir bağ kuruyor.
Sürgünün 53. yıldönümü dolayısıyla İnfo-Türk tarafından daha önce de İnci Tuğsavul’un çok boyutlu kavgasını anlatan Vatansızlığı Vatan Eylemek adlı kitap ile 1971-73 yıllarında 12 Mart cuntasına karşı yurt dışında Demokratik Direniş hareketi adına yazmış oldukları Türkiye Dosyası, Türkiye’de İnsan Avı ve İşkencede Türkiye adlı İngilizce kitapları ve direniş afişlerini bir araya getiren Resistance Documents adlı belge yayınlanmış bulunuyordu.
KİTAPLAR İÇİN YAZIŞMA ADRESİ:
fondation@info-turk.be
Tel: 32-2-215 35 76

8 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir