25 Temmuz 2015: Dünyanın Dört Bir Yanında, Anadolu-Mezopotamya Halkları Tek Yürek Sokaklarda!  

AnmaSuruc0 AnmaSuruc3 (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bugün ABDEM ve Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin çağrısıyla, Avrupa’nın dört bir yanında:

Suruç Katliamı’nı protesto, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve Medya Savunma Alanları’nın bombalanmasını protesto  amaçlı yürüyüşler-mitingler gerçekleştirildi.

 

Almanya’nın Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Ulm, Berlin kentlerinde, Londra’da, Paris’te, Zürich’te, Belçika’da ve İsveç’te merkezi yürüyüşler gerçekleştirildi. Bu yürüyüşlerde, Avrupa’lı birçok devrimci-demokrat örgüt de; “Enternasyonal Dayanışma”nın örnek biraradalığını sergilediler.

 

Gerçekleştirilen yürüyüşlerde tüm kurumlar; Kobane’nin inşası için yola çıkan Suruç Şehitleri’ni tek tek anarken, onların düşlerini yarım bırakmayacakları sözünü verdiler. Türkiye’de, ‘12 Eylül darbeci zihniyetinin’ hala korunduğunu, bunun son haftalarda hergün-her saat yaşam bulduğunu ifade ettiler. Yapılan saldırıların tüm devrimci-ilerici güçlere olduğuna, omuzomuza yürümenin her zamankinden daha fazla önemli olduğuna dikkat çektiler. Seçim süreci öncesi yaşamda ifadesini bulabilen ‘tüm halkların ortak yürüyüşünün’, bu dönemde de dağıtılmasına izin vermeyeceklerini vurguladılar.

GünayÖzarslan (1)

Bugün, İstanbul’da evinde katledilen Günay Özarslan’ın haberi de, ardı arkası kesilmeyen katliam haberleri arasına düştü!!

Cumartesi Anneleri

Konuşmalar gerçekleştirilirken yüreğimiz; yine tarumar edilen Kürdistan topraklarındaydı. Cumartesi Anneleri’yleydi. Eğitim Sen’e düzenlenen pervasız baskınlardaydı. Ankara’daki, İzmir’deki, Kadıköy’deki yürüyüşlerde gerçekleşen saldırılar-gözaltılardaydı. Ev baskınlarındaydı. Bitmek bilmeyen ‘basın-yayın sansürü’ saldırılarının tekrarındaydı.

 

Tüm bu pervasız saldırılar karşısında gidenlerimiz anıldı, direnenlerimizle omuzomuza olduğumuz vurgulandı; marşlar, sloganlar sokakları çınlattı. Ve onlara birkez daha; bütün bu saldırılar karşısında, dünyanın neresinde olursak olalım, tek yürek olarak atmaya devam edileceğinin sözü verildi.

394 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir