Zeki Gürbüz için Paris ve Brüksel’de eylem

 

Zeki Gürbüz için Paris ve Brüksel’de eylem PDF Print Email

PARİS/BRÜKSEL (17.04.2013)- AB ülkelerinde politik sürgünlere yönelik baskılar, sınırdışı uygulamaları, kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle tutuklamalar gibi yöntemlerle sistematik olarak artıyor.

Yunanistan’da iltica talebinde bulunan ve sosyalist kimliğiyle tanınan Zeki Gürbüz’ün kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle 12 Şubat’ta tutuklanması ve Türkiye’ye iade edilmek istenmesinin yankıları sürerken Zeki Gürbüz’e Özgürlük Komitesi eylemlerine hız verdi.

Paris’te her hafta eylem

Yunanistan’ın hukuksuz saldırısına yönelik her hafta eylem yapan Zeki Gürbüz’e Özgürlük Komitesi aktivistleri 17 Nisan günü Paris’te bulunan Yunanistan Büyükelçiliği önünde bir araya geldiler.

Elçilik önünde komite adına yapılan açıklamada Gürbüz’ün Türkiye’ye iade edilmek istendiği belirtildi. İadenin durdurulması istendi. Eylem esnasında konsoloslukla görüşen Zeki Gürbüz’e Özgürlük Komitesi 19 Nisan günü yapılacak olan mahkeme kararına göre eylemlerinin devamına karar vereceklerini açıkladılar.

Yunanistan Büyükelçiliği birinci danışmanı M. Baltas ile görüşen komite üyeleri “Mahkeme kararının Avrupa’da yaşayan politik sürgünlerin Türkiye’ye iadesi yolunu açacağından çok önemli olduğunu ve Yunanistan’ın böylesi bir insan hakları ihlaline imza atmaması gerektiğini” ifade ettiler.

M. Baltas ise “Yunan adaletinin bağımsız olduğunu kararının bağımsızca vereceğini ama olayın aynı zamanda siyasi olduğu ve önemli olanın adalet bakanının imzasına bağlı olduğunu” belirtti. Baltas, mahkeme kararının olumsuz olması halinde “Zeki Gürbüz’e Komitesi” ile yeniden görüşeceğini belirtti.

Büyükelçilik önünde yapılan eylem Fransızca okunan basın açıklamasının ardından “Zeki Gürbüz’e Özgürlük”, “Politik Tutsaklara Özgürlük”, Kahrolsun Faşist Türk Rejimi” vb. atılan sloganlarla bitirildi.

Brüksel’de de Gürbüz’e özgürlük istendi

Yunanistan’ın tutukladığı Zeki Gürbüz için 17 Nisan günü Brüksel’de ikinci kez eylem düzenlendi.

Saat 15.30’da Yunanistan Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Zeki Gürbüz’e Özgürlük Komitesi aktivistleri, düzenledikleri eylemle Gürbüz’e özgürlük istediler.

446 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir