YENİ YILA MERHABA!

 

1474905_10151859163318165_1366548846_n       30 Aralık 2013

 

      AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ

                  YENİ YIL MESAJI

 

 

 

 

YENİ YILA MERHABA!

30 Aralık 2013

2013 yılını geride bıraktık. Savaşlarla, acılarla, barışa, özgürlüğe hasret çığlıklarla, sönmeyen umutlarla…

Geride bıraktığımız yılın başında (9 Ocak) Paris’te üç kadın devrimci katledildi. Bu, 2013’e damgasını vuran ilk olaydır. Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in şahsında Kürt özgürlük hareketine yapılan bu alçakça saldırı özel olarak da biz sürgünlere karşı yapılmıştır.

2013 yılının Newroz’unda Öcalan’ın milyonların tanıklığında yaptığı barış çağrısının ise, bir “milat” olduğunu söylemek, abartma olmaz. Türkiyeli savaştan çıkarı olmayan herkesin, her kesimin büyük değer biçtiği bu çağrı sayesinde Türkiye halkları rahat bir nefes aldı. AKP’nin hükmettiği devlet bir yıl boyunca üzerine düşeni yapmasa da, Kürt tarafı sözünde durdu. Kuşku ve kaygılarını içinde taşıyarak, barışa olan inancını koruyarak. Amed, Ankara ve Brüksel’de gerçekleştirilen Konferanslar, Avrupa’da oluşturulan Barış ve Demokrasi Meclisi ile Sürgünler Meclisinin 1. Büyük Kongresi de 2013 yılının önemli etkinlikleri arasında yer aldı.

2013’ün bir başka önemli olayı, Gezi Direnişi oldu. Diktatörce davranışlara, özel hayata müdahalelere, çevreyi, doğayı ranta çevirme politikalarına karşı milyonların “artık yeter!” deyişi.

Daha özgür yaşamak isteyen, yerelinde söz ve karar sahibi olmak isteyen yeni kuşak gençlerin, aydınların, sanatçıların, emekçilerin, ez cümle bütün “öteki” lerin ortak isyanı.

Yıla damgasını vuran bir diğer önemli olay: Emperyalist, saldırgan devletlerin Suriye müdahalesi. Onların ve Türkiye’nin desteğiyle gerici-katil çetelerin Rojava halkının üzerine sürülmesi; yüzbinlerin katledilmesi, milyonların sürgüne düşmesi… Ve bu vahşet karşısında Rojava’da Kürtlerin, diğer halkların onurlu direnişi.

Öte yandan 2013 yılında değerli kayıplarımız oldu. Eski sürgünlerden ve Türkiye sol kültürünün simge isimlerinden Güzin Dino, Doğan Tarkan, Mahmut Polat gibi isimleri yitirdik. Güney Afrika’da ırkçılığa karşı onurlu bir mücadeleyi on yıllarca sürdüren ve ömrünün 30 yıla yakınını zindanlarda geçiren, saygın devlet adamı Mandella’yı kaybettik. Bu değerli insanların şahsında 2013 yılında yitirdiklerimizi saygıyla anıyoruz.

Özet olarak büyük acılarla, kayıplarla, kazanımlarla ve geleceğe olan umutla 2013 yılını geride bıraktık.

Bu umutla, aşkla ve inançla tüm sürgünlerin Yeni Yılını  en içten duygularımızla kutlarken, 2014 yılının halklarımıza barış ve özgürlük getirmesini dileriz.

754 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir