Vatansız Gazeteci Dogan Özgüden için dayanışma gecesi

BRÜKSEL (03.03.2014)- 40 yılı aşkındır Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşayan gazeteci yazar Doğan Özgüden’in Vatansız Gazeteci isimli kitabının Fransızca baskısının tanıtımı 27 Şubat günü düzenlenen geceyle yapıldı. Tanıtımla ilgili yapılan geceye 200′ü aşkın kişi katıldı.

Gecenin açılış konuşmasında Doğan Özgüden’in sürgünde yaşadığı yıllara tanıklık eden ‘Vatansız Gazeteci’ isimli kitabının tarihsel önemine dikkat çekildi. Ekonomik göçün 50′nci yıl kutlamalarına denk gelen tanıtım gecesinde kitabın tarihsel kesitlerle Belçika’daki Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin yaşamlarına ışık tuttuğuna değinildi.

Daha sonra söz alan Doğan Özgüden konuşmasında sürgün koşullarında, gazetecilik ve sosyo-kültürel çalışmaları hakkında bildiler verdi, geceyi organize eden Belçika Demokratik Ermeniler Derneği, Belçika Asuri Enstitüsü, Brüksel Kürt Enstitüsü, Güneş Atölyeleri ve Brüksel Halk Evi Bxl (La maison du peuple Bxl)’e teşekkür etti.

Doğan Özgüden’in konuşmasının ardından kurumlar adına Özgüden’e İnsanlık Vatandaşlığı Ödülü verildi.

Gecede ayrıca Deniz Gezmiş’in 67′nci doğum günü de unutulmadı. Gezmiş için 67′nci yıl doğum günü pastası kesildi.

Gecede Ermeni halk oyunları ekibinin gösterisinin yanı sıra Brüksel Halk Evi Bxl bünyesinde çalışmalarını sürdüren Leman ve grubu da sahne aldı.

dogan özgüdendogan-ozguden-gecesi1dogan-ozguden-gecesi2

523 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir