TÜRKİYE’YE SINIRDIŞILAR, 8 NİSAN SONRASI DEVAM EDECEK

Spiegel Online

06.06.2016

“HEDEFLENEN GÖZDAĞI VERME ETKİSİNİ GÖSTERDİ,

EGE DENİZİ’NİN KAÇIŞ GÜZERGAHI OLARAK KULLANILIŞI YOK DENECEK KADAR AZALDI.”

 GetAttachment

“4 Nisan’da Yunanistan’dan Türkiye’ye sınırdışı edilen grup, herşeyden önce şöyle bir sömboldü: ‘Sınırdışı etmeler etkisini gösterecektir’. NATO askeri gemileri Ege’de adeta bir gözdağı verircesine, 200’ü aşkın insanı Türkiye’ye sınırdışı ederek, dilenen etkiyi gerçekleştirdiler. Ege Denizi’nden kaçış denemeleri yok denecek kadar azaldı. Şimdi açık olan: Cuma gününden itibaren iltica hakkı olmayanlar, ya da başvuruları reddedilenler tekrar sınırdışı edilmeye devam edecekler” diyor bir sınır görevlisi Spiegel Online’a yaptığı açıklamada.

Bu hafta sonu sınırdışı edilecek insan sayısının bini aşkın olacağı, açıkça hissedilebilir bir rakam.

Avrupa Komisyonu ise önceki gün, sınırdışı etmelerin durdurulup durdurulmayacağı noktasındaki soruları; “bu konuda hiçbir bilgilendirme yapamayız” biçiminde açıkladı.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ise; bire karşılık bir biçiminde mülteci değiştokuşu, sayı 72.000’i bulana dek gerçekleştirilecek.

Türkiye’den gelen sadece 32 kişilik bir grubun Hannover’de karşılandığı, resmi bilgiler arasında.

Bu gözdağıyla Ege Denizi’nden geçişin neredeyse durdurulmasının başarıldığı söylenilebilirken,  şebekeler binlerce Avro karşılığı İtalya’ya insan kaçırmayı denemeye devam ediyorlar. Bu kaçış yolu değişikliği, mültecilerin Yunan Adaları’na gelme denemelerinin hayli azalmasını da beraberinde getirecek.

 

Not: Frankfurter Rundschua gazetesinden Gerd Höhler’in 4 Nisan tarihinde verdiği resmi mülteci sayısı ve bürolardaki memurların çalışmalarına ilişkin haberler şöyleydi;

20 Mart(AB-Türkiye arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi)-28 Mart tarihleri arasında resmi sayımı yapılabilmiş, iltica etmemiş mülteci sayısı 7034.

Ancak binlerce mülteci de; Yunanistan’da iltica etmeleri halinde, Avrupa Birliği Üyesi olan diğer ülkelerde iltica haklarının olamayacağını bilerek; kaçak yaşamayı tercih etmişler. Henüz diğer Avrupa ülkelerine geçme umutları mevcut.

Resmi görevliler; bu anlaşma imzalanmadan önce, bazı günler 2000’i aşkın insanın adalara ayak bastığını belirtiyorlar. Sayısı binleri bulan bu kadar çok insanı, sadece 30 kişilik bir ekiple kaydetmeye çalışıyorlar. ‘Birkaç haftada sonlandırma’ kararı alınan resmi işlemleri, birkaç günde tamamlamak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Geride kalan binlerce kişiye Yunanistan’da iltica hakkı verilip-verilmemesinin netleştirilebilmesi için, Avrupa Birliği Üyeleri’nin en az 4000 memur takviyesi yapması gerektiğini vurguluyorlar.

GetAttachment (1)

199 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir