Türkiyeye iade Durumu

Son dönemde, Avrupanın çeşitli ülkelerinde, Türkiye`ye iade amacıyla siyasi Mülteciler Tutuklaniyor

Kanser ve EPILEPSi Hastasi olan Hasan KAYMAZ
Türkiyede 11 yil Devrimci Sol davasinda cezaevinde yatmis olan Hasan KAYMAZ 8 Aydir isvicre de Basel Kantonunda Cezaevinde bulunmaktadir. 28 Subat ta Türkiye’ye iade için İsviçre’de gözaltına alındı. 28 Subat 2012 gününden beri İsviçre’nin Basel bölgesindeki cezaevinde tutuklu olan Hasan KAYMAZ, insanlık dışı uygulamaların diz boyu yaşandığı Türkiye’ye iade edilmek isteniyor
Son aldığımız bilgilere göre Hasan KAYMAZ iade edilmesi ( son itiraz yapilmis ama sonucun degismeyecegi Aciktir) kesinleşmiştir. Demokratik kamuoyunun duyarli tepkisi süreci belirleyecektir. Daynisma icin Duyarli Devrimci Demokrat yurtsever kurum ve kisilerin , Bir Mektup, Bir Dilekce , Bir itiraz, , Bir imza ile Kampanyaya destek sunmasi binleri bulacaktir ve Süreci etkileyecektir.
Bu tutuklamalarla Avrupa ülkeleri adeta insan hakları ihlaline başvurarak, kendi yasalarıyla çelişir hale gelmiştir. Bu hak gaspı saldırılarının, tutuklama ve geri iade yollu gözdağının arkasında, Faşist Türk devletiyle ekonomik, askeri ve diplomatik pazarlıklar ile çıkar hesapları olduğu açıktır. Öte yandan sanki Avrupa’daki aydınların, demokratların , devrimcilerin, insan hakları savunucularının basın ve medyanın sağduyusu ile duyarlılığı test edilmektedir.
Hasan KAYMAZ 11 yıl süreyle Degisik cezaevlerinde siyasi tutsak olarak zindan gerçekliğini yakından yaşamış, Cezaevinde Kanser Hastaligina yakalanmis ve ayni zamanda Epilepsi hastasidir, Kürt Kizilbas , Komunist olan Hasan KAYMAZ siyasi mülteci statüsüne sahip bir politik sürgündür.
Birçok Avrupa ülkesi yıllardır bir insan hakkı olan iltica hakkını ihlal ederek, politik ilticacıları toplama kamplarında tutarak, serbest dolaşımlarını engelleyerek, Saglik Sorununda dahi Tedavisini engelleyerek veya Tedavisini yapmayarak , Kanser ve Epilepsi hastasi bir siyasi Mülteci yi Cezaevinde tutarak hem Avrupa insan haklari bildirgesine aykri davranmakta hemde insan onurunu ayaklar altına almaktadır.
Bir yandan uzun süren iltica mahkemeleri, öte yandan sürekli interpol tarafından gözaltına alınma ve iade edilme psikolojisiyle, sınır dışı terörüne maruz kalmak gerek ailelerinin, gerekse de kendilerinin psikolojilerini altüst etmiştir.
Tarihi olarak faşizmin kanlı ve kirli yüzünü yaşamış ve yakından görmüş Avrupa halkları ve duyarlı kamuoyu gelişmeler karşı sessiz kalmamalıdır. Son dönemlerde art arda birçok Avrupa ülkesinde politik mültecilere yönelik tutuklama, terörize etme, sınır dışı ve iade saldırıları her geçen gün artmaya başlamıştır.
Son bir yıl içinde onlarca politik mülteci “ileri demokrasi” nin hüküm sürdüğü Türkiye rejiminin talebi doğrultusunda Avrupa ülkeleriyle ikili anlaşmalar gereği tutuklanarak işkenceci rejime iadeyle tehdit edilmektedirler. Tüm bu yaşananların son zamanlardaki gündemi işgal eden “açılım sürecine” denk gelmesi tesadüfi olmasa gerek.
Hasan KAYMAZ iade edilmesi durumunda hem eski infazi yanacak ve ayrica ömür boyu hapis yatacak , özgürlüğü yok edilecek ve yeni saldırılara maruz kalacaktır.Hasan KAYMAZ a sahip çıkmak hem insani bir görevdir, hem de politik bir hakkin savnulmasidir
.Dayanisma ve Destek icin Dilekce ve imzalarin Yolanmasi icin Adress:
Bundesgericht 1000
Lausanne 14
Schweiz
Hukuki Dayanisma ve Destek icin Kontak adres:
Devrimci-Daynisma@hotmail.comozgurluk11

904 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir