Türkiye’li Politik göçmene Hırvatistan`da İnterpol tutuklaması

popoo

 

16 Ekim 2018

18 Eylül günü sağlık nedenlerinden dolayı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e giden ve burada İnterpol araması nedeniyle tutuklanan Ayça Kılınç için duyarlılık çağrısı yapıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Hırvatistan Başkonsolusluğu önünde bir aöıklama yapan “Ayça Kılınç’a Özgürlük Komitesi’ tarafından yapılan açıklamyı ingilizce ve türkçe yayınlıyoruz:

‘Ayça Kılınç’a Özgürlük!

Hırvatistan Faşist Türkiye Hükümetiyle işbirliğine Derhal Son Vermeli!

Ayça Kılınç En Kısa Zamanda ingiltere’ye iade edilmelidir!

Ayça Kılınç Kimdir?

Ayça Kılınç, İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Matemetik bölümü mezunudur. Daha sonra Malatya inönü Tip Fakültesine girdi. Üniversite’de yaşanan kötü koşullara ve eğitim alanında yapılan haksızlıklara daha fazla duyarsız kalamadı. Protesto etmek için öğrenci gösterilerine katıldı. Demokratik hakkını kullanarak katıldığı gösterilerden dolayı hakkında davalar açıldı. Haziran 2011’de 8 ay hapishanelerde tutsak kaldı. Türkiye’de ki politik sorunlardan dolayı okuduğu tip fakültesine devam edemedi. Yaşadığı başkıllardan kaynaklı kasım 2013’de ailesini ve ülkesini terketmek zorunda kaldı.

Ayça Kılınç İngiltere’ye Geldi

Türkiye’de, AKP Faşizminin tüm ezilen halklar üzerinde estirdiği terörden Ayça Kılınç’da üzerine düşen payı aldı. 2014 yılında ingiltere’ye geldi. Bir süre sonra iltica talebinde bulundu. 2017’de iltica talebi kabul edildi ve 2018’de 5 yıllık 22 Ağustos 2022’ye kadar geçerli olan seyehat belgesi (travel Document) aldı. Kıngston üniversitesi eczacılık fakültesi 2. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyordu. Aynı zamanda müziğe olan ilgisini ve yeteneğini de müzikal etkinliklere katılarak idame ettiriyordu.

Ayça Kılınç Hırvatistan,da Neden Tutuklandı ?

Ayça’nın tek suçu, kendisine yasalar gereğince verilen, seyehat belgesini kullanmaktı .içişleri bakanlığından (Home Office) aldığı belgesiyle seyehat hakkını kullanarak 18 Eylül 2018’de sağlık nedeni ile Hırvatistan’a gitti. Öğleden sonra Zagreb havalanında”Türkiye’de arandığı” gerekçesiyle durdurularak saatlerce alıkonuldu. Ertesi gün öğle saatlerinde mahkemesi görüldü ve tutuklandı. Ayça’nın Türkiye’de arandığı bir sır değildir. Politik düşüncelerinden dolayı, katıldığı öğrenci eylemlerinde saldırıya uğramıştır. Demokratik hakkını kullanarak

Ayça Kılınç’ın kullandığı SEYEHAT BELGESİNİN ÜZERiNDE “TÜRKİYE HARİÇ HERYERE SEYEHAT EDEBİLİR!” yazıyordu. Ama Ayça’nın şeyhat hakkı hukuksuzca elinden alındı

Nedeni :Türkiye faşizminin bir çok Avrupa ülkesiyle olduğu gibi Hırvatistan’la da yaptığı siyasi, ekonomik ve politik işbirliğidir. Devletlerin ticari çıkarları, genç bir insanın daha yaşamı üzerinde pazarlık konusu oldu.

Ayça Kılınç şu anda adaletsizce özgürlüğü elinden alınmış ve Zatvoru hapishanesinde tutulmaktadır.

AYÇA KILINÇ İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

AYÇA DERHAL SERBEST BIRAKILMALI! Ayça Kılınç’ı sahiplenmek için mektup adresi: ZATVORU ZAGREB, DR LUJE, NALETILICA 1, 10 000

Email: freedomforayca@gmail.com

Yapılan saldırıyı protesto etmek için Hırvatistan elçiliğine kınama mailleri yazın

Adres: Hirvatistan Londra elciligi, 21 Conway Street London W1T 6BN United Kingdom

Telefon: 020 7387 2022

FAX (+44) 20 7387 0310

EMAIL: croemb.london@mvep.hr

321 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir