Türkiye’den Almanya’ya yakalama talepleri!

20180919-40171684-3033e5059-image

Alman Adalet Bakanlığı, Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’de 2016 yılındaki darbe girişiminden bu yana Alman Emniyet Teşkilatı’na çok sayıda arama ve yakalama başvurusu yapıldığını açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin darbe girişiminden bu yana Alman Emniyet Teşkilatı’na 848 kez Interpol aracılığıyla arama ya da yakalama başvurusu yaptığı öğrenildi.

SORUYU YANITSIZ BIRAKTI

Alman Adalet Bakanlığı, Türk devletinin taleplerini ne ölçüde yerine getirdiğine dair bilgi vermezken, önergedeki “Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarının kaç vakada ilgili kişilerin siyasi görüşleri nedeniyle baskıya maruz kaldığı ve bu yolla Interpol’ün kötüye kullanıldığını tespit ettikleri” yönündeki soruyu da yanıtlamadı.

HUNKO: TÜRKİYE INTERPOL’Ü KÖTÜYE KULLANIYOR

Sol Parti Federal Meclis Grubu Avrupa Politikaları Sözcüsü Andrej Hunko, “Interpol’ün kötüye kullanıldığı gerekçesiyle iptal ettiği arama-yakalama başvurularının çoğunun Türkiye, Ukrayna ve İspanya kaynaklı olduğunu sanıyorum. Bu ülkelerin Interpol’ü muhalefeti baskı altına almak için kullandıkları biliniyor” dedi.

Alman vatandaşı Yazar Doğan Akhanlı ve İsveç vatandaşı Yazar Hamza Yalçın 2017’de tatil için gittikleri İspanya’da Türkiye’nin Interpol aracılığıyla yaptıkları talep üzerine gözaltına alınmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bunun üzerine Türkiye’yi eleştirerek, Interpol’ün “bu tür şeyler için” kullanılamayacağını vurgulamıştı.

Not: ANF NEWS den alınmıştır.

 

178 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir