Türkiye, 8 Mart’taki polis şiddetinden mahkum

2005 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü eyleminde polisin coplu ve tekmeli saldırısına maruz kalan Nergiz İzci’nin AİHM’e yaptığı başvuru sonuçlandı: Mahkeme, Türkiye’yi ”insanlık dışı muamelenin yasaklanması ve etkili soruşturma eksikliği” ve “toplanma özgürlüğü” maddelerinden suçlu buldu

Türkiye, 8 Mart’taki polis şiddetinden mahkum

2005 yılında İstanbul Beyazıt Meydanı’ndaki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü eylemine katılan Nergiz İzci, eyleme saldıran polislerin coplu ve tekmeli saldırısına maruz kalmış, yaralanan İzci 5 gün iş göremez raporu almıştı. Savcılık aynı yıl konuyla ilgili ”polislerin görevlerini yaptığı” gerekçesiyle verdiği takipsizlik kararı verdi, yapılan itiraz üzerine 54 polise ‘yaralama’dan dava açtı. Davanın zaman aşımından düşmesini talep eden sanık avukatlarının isteğini reddeden mahkeme, 6 polise ‘kötü muamele’den ceza verdi.

AİHM kararı Yargıtay’dan önce verdi

O gün şiddete uğrayan ve iş göremez raporu alan Nergiz İzci, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Yargıtay kararından önce kararını açıklayan AİHM, Türkiye’yi ”insanlık dışı muamelenin yasaklanması ve etkili soruşturma eksikliği” ve “toplanma özgürlüğü” maddelerinden suçlu buldu. Yine mahkeme, İzci’nin maddi hasarına karşılık olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin İzci’ye 20 bin Euro ödemesine karar verdi.

 

432 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir