Teslim Töre kitlesel törenle uğurlandı

 

24 Kasım 2019 günü tedavi gördüğü Bern’de hayatını kaybeden siyasi sürgün Teslim Töre’nin naaşı, 26 Kasım`da düzenlenen uğurlama töreninin ardından Türkiye’ye gönderildi.

Teslim Töre`nin naaşı bugün 28 Kasım Perşembe günü, mücadele arkadaşı olan Sinan Cemgil’in de bulunduğu İstanbul’daki Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek.

asm-teslim-to%cc%88re-celenk

İsviçre Bern`de düzenlenen uğurlama törenine Ailesi, yoldaşları, dostları ve sevenlerinden oluşan kalabalık bir kitle katıldı.

68 Kuşağı Devrimci öncülerinden olan Teslim Töre için İsviçre’nin Bern şehrinde düzenlenen törene Türkiye devrimci ve sosyalist hareketinin pek çok bileşeninin yanı sıra Kürt Ulusal Hareketi’nin Avrupa düzeyindeki temsilcileri de katıldı. Törende aile adına Şükrü Töre, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, SYKP Kurucularından Mahir Sayın, Kongre-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, KCK Başkanlık Divanı üyesi Zübeyir Aydar, KKP’den Kemal Bilget, Avrupa Sürgünler Meclisi, Partizan, İGİF, Direniş Hareketi, Avrupa Yeşil ve Sol gelecek, MARDEF temsilcileri de birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda, Teslim Töre’nin Türkiye ve Kürdistan devrimci hareketinin ortak değeri olduğu vurgusu öne çıkartıldı.

Avrupa Sürgünler Meclisi adına ( ASM ) eş sözcü Mahmut Özkan, Teslim Töre`nin Sürgünler Meclisi çalışmalarında aktif olarak yer aldığını ve Onun  katkılarını unutmayacaklarına ifade eden bir konuşma gerçekleştirdi.

Törene, ASM “UNUTMAYACAĞIZ”  Çelenki yaptırarak ve 10 civarında üyesiyle katıldı.

 

Teslim Töre’nin yaratıcısı olduğu “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak!” sloganı altında gerçekleşen uğurlama töreninde saygı duruşunun ardından Töre’nin biyografisi okundu. Ailesi adına ilk sözü alan oğlu Şükrü Töre, babasıyla esas olarak yoldaşlık ilişkisinin olduğunu belirtti. Babasının son nefesini verinceye dek siyasal mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Şükrü Töre, en önemli ısrarlarının Marksizm ve halkların kardeşliği konusunda olduğunu söyledi.

Sidenur Töre: Sevdiğimi “Evren” aldı

Teslim Töre’nin kızı Sidenur Töre

Babası Teslim Töre’ye onun çok sevdiği bir türküyle veda etmek isteyen Sidenur Töre, seslendirdiği türkünün hikayesini şöyle dillendirdi: “Babam sevdiğimi eller aldı türküsünü, 12 Eylül cuntasını kastederek sevdiğimi “Evren” aldı diye okurdu. Onun sevdiği ülkesi ve topraklarıydı”. Sidenur Töre’nin babası için seslendirdiği türkü salonda duygulu anlara yol açtı.

Uğurlama Programı Teslim Töre’nin naaşına bırakılan çiçekler ve ardından gerçekleştirilen taziyeyle son buldu.

 

219 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir