Tekirdağ F-Tipi Cezaevi de Tutsakların Başlatıkları Süresiz Açlık Grevine Sessiz Kalma !

 

upotudak-100x100
TEKİRDAĞ F-TİPİ CEZAEVİNDE TUTSAKLARIN BAŞLATIKLARI SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE SESSİZ KALMA!
TUTSKLARIN HAKLI TALEPLERİNE DESTEK VER!
Büyük bedeller ödenerek kazanılan haklar, her gün yenileri eklenerek, faşist diktatörlük tarafından gasp ediliyor. Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F-Tipi cezaevi idarelerinin kitap sınırlaması kararı, 15 Mart 2013 tarihinde, Tekirdağ 2 No’lu F-Tipide, kolluk güçleri tarafından hücrelere zorla girilerek, siyasi tutsakların kitaplarına el konulmuştur. 16 Mart 2013 tarihinde de, Tekirdağ F-Tipi  cezaevinin İdare ve Gözlem Kurulu ile Eğitim Kurulu, her tutsağın kendine ait 10 kitap ve kurum kütüphanesinden 3 kitap bulundurabileceği yönünde karar almış ve 15 Ocak 2013 tarihinde tutsaklara bildirilmiştir. Fazla kitapların dışarıya çıkarılması için 2 aylık süre verilmiş. Kurul kararlarına karşı Tekirdağ İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulunan tutsaklar; aileleri, avukatları ve süreci takip eden insan hakları kurumları aracılığı ile kitaplarını vermeyeceklerini, bu uygulamanın insanlık dışı olduğunu belirtmişlerdi. Başta Ceza İnfaz Kanunu olmak üzere, ilgili yönetmelik ve tüzük hükümlerinin hiçbirine dayanmayan ve hukuki gerekçelerden yoksun olan bu karar, Tekirdağ F-tipi cezaevinde, tutsaklara şiddet yöntemiyle uygulanmış bulunmaktadır.
Faşizm sadece cezaevlerindeki katliamlarıyla gündemi meşgul etmiyor, aynı zamanda kitaplara, bilimsel düşüncelere düşman olan faşist diktatörlük, okumayan, sorgulamayan itaatkar ve tekçi insan tipi yaratmaya çalışıyor. Tecrit içinde tecritti yaşayan devrimci ve komünist tutsaklar için kitap gibi önemli olan bir ihtiyacı daha yok etmek istiyorlar. Ayrıca, Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutukluların türkü, marş ve şiir okuma yasağının ardından şimdide, tutuklu başına 10 dergi ve kitap sınırlaması getirilmiştir. Uygulamaya sokulan yasanın tuhaf tarafı ise, dini kitaplar için sayı sınırlaması olmazken, sosyalist yayınların sınırlandırılması belirlenmiştir. AKP iktidarının politik tutsaklara dönük saldırı, yasakçı ve kafatasçı politikaları F-Tipi hücrelerde faşizmin tüm biçimleriyle, işkence tezgahına dönmüş durumdadır. F-Tipi cezaevlerinde, faşist diktatörlüğün insanlık dışı uygulamalarını nefretle kınıyoruz. Tutsakların 8 maddelik insani talepleri savunuyor ve her koşulda politik tutsakların yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Bu talepler noktasında tüm demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.
Tutsakların Talepleri:
1) Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
2) 45/1 No’lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
3) Aramalar uygun yapılmalı, defterlerimize el koyma uygulamasına son verilmelidir.
4) Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
5) Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
6) 10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
7) Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir.
8) Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır.
UPOTUDAK (Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi)

459 kez okundu.

Check Also

Sürgünde Tutsak Piroğlu 100 gündür açlık grevinde

Sürgünde tutsak olan Ecevit Piroğlu, Sırbistan hükümetinin insan haklarını hiçe sayarak kendisini rehin tutmasını protesto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir