Taksim, Istanbul ve Türkiyede Demokrasi için ayağa kalkanlar YALNIZ DEĞİLSİNİZ!

 

taksim_canli_yayin_izle_taksim_gezi_parki_olaylari_son_durum_16_haziran_2013_h1986

DÜNYA HALKLARI VE ULUSLARARASI EMEK ÖRGÜTLERİ SİZİNLEDİR!

Dünya Sendıkalar Konfederasyonu ITUC,

Dünya Gıda Sendıkaları Konfederasyonu IUL

Dünya Taşıma Konfederasyonu ITF

158 ülkedeki üye ve kardeş sendikalarına çağrı yaparak 21 ve 22 Haziran günlerinde türkiyedeki  demokratik protesto hareketine desdek vermeye çağırdı. Yapılan Eylam Planlarına göre mümkün olan başkentlerde Büyükelçilik önlerine gidilerek mektupları verilmesi, alanlarda kitlesel gösteriler düzenlenmesi ve yapılan dayanışma hareketine güç verilmesi talep edildi. Sözkonusu günlerde avrupa latin amerika ve uzak doüuda çok sayıda  eylem bekleniyor. Avrupadanın çeşitli şehirlerinde  ise Sendikalarında katılıp desdeklediği  yığınsal protesto eylemleri düzenlenecek.

 

Uluslararası emek örgütleri Polis şiddeti ve tutuklamarı protesto ederek, eylemlere katıldıkları gerekçesiyle tutuklananların hiçbir hukuki takibe uğratılmadan serbest bırakılmalarını istedi. 11.000 civarındaki yaralının  durumlarının bildirilmesi tedavilerinin sağlanmasını beklediğini açıkladılar.

 

Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük ve polis memuru Mustafa Sarının ölümüne sebep olan tüm sorumluların derhal görevden alınması ve yargılanmasını talep ettiler. 

Tutuklu KESK üyeleri ile Gayeteci ve haksız yere tutuklanmış tüm muhalefet sözcülerinin serbest bırakılması, basın ve Medya üzerinde baskı ve sansürün kaldırılması ile sosyal medyaya yönelik baskıcı teşebbüslerin durdurulması istendi.

 

Aynı Şekilde başta THY ve DHL olmak üzere sendikal sebeplerle işten atılanların işe iadesi, sendikal örgütlenmede yürütmenin işverenler lehine anti-demokratik müdahalaelerine son verilmesi talep edilmektedir.

 

280 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir