Stuttgart’ta Ermeni soykırımı 100. yıl dönümünde Lanetlendi!

ERMEMÄ

Almanya’nın Stuttgart şehrinde 24 Nisan 1915’te Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümünde yapılan miting ve yürüyüşle, Ermeni soykırımı lanetlendi.

Stuttgart Demokratik Güçbirliğinin düzenlediği yürüyüş ve miting 120 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Saat 18.00’de Lautenschlagerstrasse’de başlayan yürüyüş bir saatlik güzergah boyunca açılan büyük pankart ve katledilen Ermeni halkının posterleri taşınırken söylenen Ermenice ağıtlarla çevredeki halkın yoğun ilgisini çekti.

Yürüyüş alanı ve mitingin yapıldığı Marktplatz meydanında Türkçe, Almanca ve Ermenice yapılan konuşmada Soykırım anlatılarak, “Ermeni Halkına uygulanan Soykırım yapılan mücadele sonucu ortaya çıktı. Bu gizlilik tümüyle parçalandı. Kürtler, Alevi inancından ve tüm ilerici halklar olarak bu Soykırımı kınıyoruz, lanetliyoruz. Güçlü mücadelemiz sonucu faşist Türk devletinin bundan sonra bu tür katliamları inkar edemiyeceğine inanıyoruz.” denildi.

Eylemli özür dilemeye!

Mitingde gazeteci Necati Abay da bir konuşma yaptı. Abay, “1915 Soykırımında yaşamını yitiren Krikor Zohrap Simanto gibi 32 Ermeni gazeteci şahsında, Soykırım kurbanı 1.5 milyon Ermeni halkının anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum ve özür diliyorum.” diyerek başladığı konuşmasına, tarihsel olarak Soykırımla hesaplaşmanın Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin, ezilenlerin, ilerici, devrimci, sosyalist güçlerin omuzlarında olduğunu belirtti. Herkesi eylemli özür dileme çağrısı yaparak konuşmasını tamamladı.

Yürüyüş ve mitingde yüzlerce Almanca ve Türkçe el ilanı da dağıtıldı. Sokak aralarında faşistlerin zaman zaman “Yaşasın Türk devleti” gibi tacizleri dikkatte alınmıyarak, herhangi bir çatışmaya girilmedi.

Ermeni, Türk, Kürt ve Alman ulusuna mensup insanların katıldığı miting saat 20.00’de sonlandırıldı.

303 kez okundu.

Check Also

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR !

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR ! Türk Devletinin kuruluşundan günümüze kadarki 100 yıllık tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir