Siyasi sığınmacı ve Alman vatandaşı Murat Catulay’a Özgürlük!

 

murat_1

İşkence, gözaltında kaybetme ve faşist terörden dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan binlerce siyasi mültecinin yaşadıkları zorluklar sığındıkları Avrupa ülkelerinde de devam ediyor. Onurlu yaşam ve özgürlük için Avrupa’da siyasi çalışmalarına devam eden siyasi mültecilerin faaliyetlerinde rahatsız olan Türk devleti, Interpol başvurularıyla pazarlık masasına oturduğu Avrupalı devletleri üzerine politik/diplomatik baskı uygulayarak siyasi mültecilerin yaşamlarını tehdit ediyor.

 

Bu saldırıların son örneği 2 çocuğu ve eşiyle tatil yapmak için Hırvatistan’a giden Murat Catulay oldu. Murat Catulay, 27 Temmuz günü Omis beldesinde Türk devletinin faşist saldırganlığını devam ettirmeye soyunan Hırvat devletinin tutuklama saldırısına maruz kaldı. Hırvat özel polis timlerince tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmek üzere Split hapishanesine konulan Murat Cutalay, 1996 yılından beri Almanya’nın Köln kentinde yaşıyor. 2001 yılında siyasi mülteci olarak oturma hakkı kazanan Catulay, sonrasında Alman vatandaşlığına geçti. Türk devleti, 1989-2001 yıllarında TKP/ML – TİKKO içerisinde faaliyet yürüttüğü iddiasıyla Murat Catulay’ın Interpol aracılığıyla Türkiye’ye iade edilmesini istiyor.

 

Murat Catulay’ın siyasi oturum hakkı kazanmasına sebep olan nedenler, bu kez onun Türkiye’ye iadesi için gerekçe olabiliyor. Murat Catulay’ın Hırvatistan’da tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmek istenmesi temel bir insan hakkı olan iltica hakkına karşı bir saldırıdır. Farklı düşüncelerin, inançların, anlayışların saldırıya uğramasını önlemek için devreye konulması öngörülen siyasi sığınmacı haklarının Avrupalı emperyalistlerin Türkiye ile girdikleri kirli pazarlıklar sonucu devre dışı bırakılmasının bir ifadesidir. İnsan hakları ihlalleri konusunda dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’nin para ve kirli pazarlıklar karşılığında “güvenilir ülke” statüsü kazanmasına doğru bir adımdır. Avrupalı emperyalistlerin ikiyüzlülüğünün bir ifadesidir.

 

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu olarak tüm duyarlı kamuoyunu, Hırvatistan’ın siyasi sığınmacı Murat Catulay’ın iadesi üzerinden Türk devleti ile girdiği karanlık pazarlıkların bozulması için harekete geçmeye ve basınç oluşturmaya çağırıyoruz. Hırvat devletini, siyasi sığınmacı haklarına saygı göstererek Murat Catulay’ı derhal serbest bırakılmaya çağırıyoruz. Catulay’ın aynı zamanda Alman vatandaşı olması sebebiyle ilgili Alman makamlarını göz yumdukları bu hukuksuzluğa son vermeye ve Murat Catulay’ın özgürlüğü için gerekli işlemleri başlatmaya çağırıyoruz!

AGİF

1288 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir