Seda Aktepe ve Nezif Eski’ye özgürlük

Seda Aktepe ve Nezif Eski’ye özgürlük PDF Print Email

BERN (05.05.2013)-  İtalya’da tutuklanan Türkiyeli Politik ilticacı Seda Aktepe ve Fransa da yürüttüğü politik faaliyetlerden dolayı şuan tutuklu bulunan Nezif Eski için Pazar günü Bern`de  bir eylem gerçekleştirildi.seda-ya ozgurluk 050513

Türkiyeli politik göçmen Seda Aktepe, geçtiğimiz hafta tatil amaçlı gittiği İtalya’da Interpol tarafından arandığı gerekçesiyle kaldığı otelde gözaltına alınarak tutuklandı.

Aktepe Türkiye’de 46’lar olarak bilinen dosya kapsamında yargılanmış daha sonra İsviçre’ye iltica etmek zorunda kalmıştı.

Aktepe geçtiğimiz aylarda da politik oturum almıştı. Politik oturum almasına karşın İtalya’da gözaltına alınıp tutuklanması protesto ediliyor.

Gerçekleştirilen eyleme katılanlar  İtalya konsolosluğuna kadar yürüdü.

Sık sık politik göçmenlere seyahat özgürlüğü talebi dile getirildi. Seda Aktepe’nin serbest bırakılması istendi. Kitlenin konsolosluk önüne gelmesine izin verilmeyerek konsolosluk ablukaya alındı.

Eylem, Fransa’daki devrimci faaliyetlerinden dolayı tutuklanan ve açlık grevinde olan Nezif Eski’nin durumuna dikkat çekilerek, Fransa konsolosluğuna yüründü. Eylem komitesinin oluşturulması ve Çarşamba günü İtalya’ya gidecek heyetin belirlenmesi kararı alındı.

538 kez okundu.

Check Also

Avrupa Sürgünler Meclisi Yürütme Kurulu 8. Toplantısını gerçekleştirdi

ASM YK dün çoğunluk üyelerinin katılımıyla online olarak 8. Yürütme Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir