Ragıp Zarakolu ve Belge Yayınları ile dayanışma çağrısı

Ragıp Zarakolu ve Belge Yayınları’nın Türkiyedede devlet ve iktidar tarafından maruz kaldığı baskılar ve güçlükler karşısında Ragıp Zarakolunun Sürgün arkadaşları tarafından dayanışma kampanyası başlatılıyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma taleplerini onaylamak için Ragıp Zarakolu da dahil bu ülkelerdeki 33 Siyasal sürgünün Türkiye’ye iadesini şart koşan Erdoğan’ın şantajının üzerinden dört ay geçmişken,
Ragıp Zarakolu bu kezde Türkiye`de bir başka saldırıyla karşı karşıya bulunuyor…

Daha önce Ragıp Zarakolu’nun emekli maaşına el koyan devlet bu defa da Belge yayınevinin banka hesaplarına ve dağıtımlarla ilgili hesaplarına icra koymuş…
Ragıp Zarakolu’nun Belge Yayınları’na el konmasına ilişkin gelişmeler üzerine yaptığı açıklama şöyle:

“Interpol aracılığıyla Türkiye ye iademin istendiği, Emekli maaşıma el konduğu bir dönemde bir dönemde Belge yayınları hesaplarına el koyma kararı icra yoluyla uygulamaya koyuluyor.

Korona günlerinde insanlık yaşam kavgası verirken birileri dava açmakla uğraşıyordu. Tam da Ayşe’nin (Zarakol) ölüm yıldönümü günlerinde, Özgür Gündem davasında mahkeme emekli maaşıma el koyma kararı verirken, birileri de Belge yayınlarına el koymak için dava açmakla meşguldü.

Soykırım konusunda yasakları Ayşe Nur Zarakolu kırdı medeni cesaretle. Soykırımın bir parçası da, malum, mal varlıklarına el koymaktı.

Hiç aklıma gelmezdi bunu yaşayacağım.

Belge’nin Banka ve dağıtımlardaki hesaplarına icra el koydu. Mahkeme mal varlığıma da el konulmasına, buna emekli maaşımla başlanmasına karar vermişti.”

Siyasi baskıları yanında tarihinde Ermenilerin, Süryanilerin, Pontusların ve daha bir çok azınlık milliyetin mallarına mülklerine el koyan, yağma edilmesine olanak tanıyan devletin süreğen ve tekçilikle bezenmiş politikaları bugünde AKP MHP iktidar bloğu tarafından uygulanıyor. Muhalefet ise bu yapılanlara karşı sessiz. Çünkü muhalif, demokrat, ilerici, sosyalist ve farklı inanç ve milliyetlere karşı tekçilik, şovenizm ve faşist milli baskıda ortaklaşmaktadırlar.

Belge yayınlarının ve R.Zarakolu’nun karşı karşıya bırakıldığı ekonomik zorluk sürecinde; ASM bünyesindeki Sürgündeki dostları ve arkadaşları mütevazi bir katkı olsun diye dayanışma yapacaklarını duyurdular.
Ragıp Zarakolu yalnız değildir! Ceberrut devletin baskı ve yaptırımlarına karşı koyarak, dayanışmayı ve mücadeleyi büyüteceğiz!
Dostları, arkadaşları ve yoldaşları olarak yanındayız, mütevazı katkılarımızla, dayanışmacı bir ruhla katkılarınızı yapacağınız hesap numarası:

Ragıp Zarakolu

IBAN: SE21 6000 0000 0009 5539 3418

BIC: HANDSESS

HANDELSBANK – SCHWEDEN


196 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir