ÖLÜM ZİNDANLARINDA BULUNAN HASTA TUTSAKLARA SAHİP ÇIKALIM!

aa

Faşizm tarih katliamlar tarihidir. Türkiye Devleti tarih boyunca, hapishaneleri sürekli bir arka cephesi gibi korumuş ve korku alanları olarak, topluma gözdağı vermiştir. Geçmişte günümüze dek, Hapishanelerde kurulan işkence tezgahlarında, katledilen 10 binlerce insanın kanı henüz kurumadan, bugün hapishanede bulunan, 100’lerce ölümcül hasta tutsağın, ölüme terk edilmesi, yeni katliamlara davetiye çıkartmaktır.

AKP iktidarı döneminde, mevcut uygulamalarıyla, politik tutsakları teslim alma, kimliksizleştirme ve kişiliksizleştirmek için, her türlü baskı ve yaptırımı uygulamaktadır. Bu baskı ve sindirme politikaların sonucu, 162’si ağır, ölümcül olmak üzere, toplam 544 politik hasta tutsak ölüme terk edilmiş durumdadır. Bu konuda Adalet Bakanlığı ve Hapishane yönetiminin keyfi uygulamaları doğrultusunda, Hasta tutsakların tedavisi engellenmektedir.

AKP’nin 11 yıllık iktidarı döneminde, başta işçi sınıfı olmak üzere, öğrenci, memur çiftçi, esnaf ve tüm ezilen kesimlere dönük uygulanan ekonomik ve “çok demokratik” politikaları bir yıkım tablosunu ortaya koymuş durumdadır. AKP Demokratik açılım yada demokratikleşme paketleriyle, toplumu kandırarak, toplumla dalga geçerek, yeni oyunlarını sergilemiş bulunmaktadır. AKP 11 yıllık iktidarı döneminde topluma hiçbir yarar ve fayda sağlamadığı gibi, baskı, anti-demokratik uygulamalar, göz dağı, korku ve tehditlerle toplum üzerinde bir karabulut gibi dolaşmaya başlamıştır.

Hapishaneler cephesinde ise, savunmasız tutsaklar üzerinde, her türlü yasak, her türlü insanlık dışı muamele, her türlü taciz (Elif Kaya örneğinde olduğu gibi) her türlü işkencenin yürürlükte olduğu, Türkiye Hapishanelerinde, hak ihlalleri her gün çoğalarak devam ediyor. En son Sincan 1Nolu F Tipi Hapishane’de tutsaklar, aylardır havalandırmalara kamera yerleştirilmesi saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardı. Hücrelerin içini de görecek biçimde yerleştirilmeye çalışılan kameralar ile tutsakların özel yaşamlarına müdahale edilerek, sürekli takip, izleme ve taciz etme, uygulamasına tabi tutulmuş. Ve 4 Kasım tarihinde ise, tutsaklar tüm bu yaptırımlara karşı koymasıyla birlikte, hapishane idaresi, bu defa çatılara kameralar yerleştirmiştir. Ve 7 Kasım 2013 tarihinde ise, Sincan 1Nolu F Tipi Hapishanesi’nde, bir süredir devam eden bu saldırılar, fiili saldırıya dönüşmüş ve 13 hücreye, giren asker ve gardiyanlar, tutsakları döverek, darp ederek, tek kişilik hücrelere zorla koymuştur. Bu nedenle, Faşizmin tutsaklara yönelik saldırısını nefretle kınıyoruz. hapishanelerde politik tutsaklara dönük, yaşanan bu saldırı ve vahşete karşı demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya ve hapishaneler sorununu, gündemde tutmaya çağırıyoruz.

  • Ağır hasta tutsaklar hem serbest bırakılmalı ve tedavileri derhal yapılmalıdır.

  • Hücre içinde verilen tüm disiplin cezalarına son verilmeli.

  • İşkence ve kötü muameleye son verilmeli.

  • F-tipleri kapatılsın politik tutsaklar serbest bırakılsın.

403 kez okundu.

Check Also

Hrant Dink katledilişinin 17. Yılında Nürnberg`de Anılacak!

Düzenleyicileri arasında Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) ninde yer aldığı 19 Ocak 2024 tarihinde yapılacak etkinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir