‘Mültecilere sınırları açın’

ilti 5ilt 4ilti6

İzmir’de bulunan birçok STK temsilcisi ve üyesi mültecilerin durumuna dikkat çekerek, “Türkiye gibi Avrupa dış sınırından bulunan üçüncü ülkelerle mültecilerin durdurulmasına yönelik anlaşmalardan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

23 Ocak 2016 Cumartesi 16:01
İZMİR – ANF

İzmir’de bulunan birçok STK temsilcisi ve üyesi mültecilerin durumuna dikkat çekerek, “Türkiye gibi Avrupa dış sınırından bulunan üçüncü ülkelerle mültecilerin durdurulmasına yönelik anlaşmalardan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

İzmir’de bulunan birçok STK temsilcisi ve üyesi mültecilerin durumuna dikkat çekmek için Alsancak Yakın Kitap Evi önünde Sevinç Pastanesi önüne yürüyüş düzenlemek istedi. Eylemin yapılacağı alanın dört bir yanını saran polisler yürüyüşe engel oldu. Bunun ardından STK temsilcileri Yakın Kitap Evi önünde basın açıklaması yaptı. “Sınırları açın ırklığa hayır, mültecilerle dayanışmaya” pankartı açıldığı eylemde farklı dillerde “Sınırlarda önce insan hayatı”, “İrtica hakkı insan hakkıdır” dövizleri taşındı. “Mülteciler ölüyor devlet izliyor”, “Dur de dur de savaşlara dur de” sloganlarının atıldığı açıklamada grup adına Dilan Taşdemir açıklamayı okudu.

Yapılan açıklamanın başta Yunanistan olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde yapıldığını söyleyerek, “Ağır yaşam koşulları ve geleceğe yönelik güvenceleri olmadıkları için ölümü göze alarak insan onurunu yakışır, yaşayacakları ve güvende olacakları inandıkları Avrupa ülkelerine gitmeyi tercih ediyorlar. BM’nin resmi rakamlarına göre sadece 2015 yılında Türkiye üzerinden 850 binden fazla mülteci güvensiz yollarla Avrupa ülkelerine gitti” dedi.

Mültecilerin misafir olarak görülmelerine son verilmesini talep eden Taşdemir, “Uluslararası koruma ihtiyacı olan herkese mülteci hakkı verilsin. Denizlerde yaşanan mülteci ölümlerine son verilmesi için Avrupa Birliği’ni düzenli geçiş yollarını sağlamaya ve Türkiye gibi Avrupa dış sınırından bulunan üçüncü ülkelerle mültecilerin durdurulmasına yönelik anlaşmalardan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

251 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir