Kürt Siyasetçi Zeki Eroğlu İsveç’te tutuklandı

28737
Kürt Siyasetçi Zeki Eroğlu Alman Hükumeti tarafından INTERPOL aracılığıyla arandığı gerekçesiyle İsveç’in başkenti Stockholm’de tutuklandı.
17 Nisan 2016 Pazar
STOCKHOLM – ANF
Mahkeme, Eroğlu’nun 15 gün içinde Almanya’ya iade edilmesini kararlaştırdı.

İsviçre’de siyasi ilticacı olarak yaşayan ve oturma izni olan Eroğlu, İsviçre’den Süleymaniye’ye uçak olmadığı için İsveç üzerinden Güney Kürdistan’a gitmek için Stockholm’e gelmişti.

Eroğlu’nun tutuklanması İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Amara Kürt Kadın Meclisi başta olmak üzere Kürt dernek ve kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanırken, ANF’e açıklamalar yapan Kürt Siyasetçi Hasan İnce, Eroğlu’yu tutuklayan İsveç’i ilticacıların haklarını güvence alan 1951 Cenevre Sözleşmesini ihlal etmekle suçladı.

Eroğlu’nun çıkarıldığı duruşmada da hazır bulunan İnce, Alman Hükümeti’nin Eroğlu’nu Stuttgard ilinin sorumlusu olmakla suçladığını, duruşmada Eroğlu’na yönelik tek bir somut eylem ve suç isnat edilemediğini söyledi.

Alman Hükümeti’nin Kürt politikacılarının çalışmalarını kriminalize etmeye, Türk devletinin katliam ve anti-demokratik uygulamalarına karşı mücadelellerini engellemeye çalıştığını dile getirdi.

Almanya’nın ekonomik ilişkilerinden ötürü Türk devetiyle birlikte Kürtlere yönelik baskı uyguladığını ve hiç bir somut kanıt omadan Kürt Siyasetçilere hapis cezaları verdiğini söyleyen İnce şunları kaydetti:

“Şu anda benim bildiğim 5 Kürt Siyasetçi Almanya’da tutuklu bulunuyor. Bunların hepsi siyasi çalışmaları nedeniyle cezaevlerinde. İsveç’in Eroğlu’nu Almanya’ya iade etme alma kararı kabul edilemez. İsviçre onu siyasi mülteci olarak kabul etmiş. Bu nedenle de siyasi çalışmalarından dolayı iade edilmesi siyasi ilticacıları güvence altına alan uluslararası sözleşmeler ve yasalarla çelişiyor.”

İnce de daha önceleri Alman Hükümetinin talebi üzerine Hamburg sorumlusu olduğu suçlamasıyla 1998 yılında İsveç’ten Almanya’ya gönderilmiş ve 5 ay cezaevinde kalmıştı.

İnce, İsveç’in kendisini Almanya’ya teslim etmesinden sonra hakkında hiç bir somut kanıt bulunmadığı için Almanya’nın kendisini mahkemeye bile çıkarmaden 5 ay sonra serbest bırakmak zorunda kaldığını söylüyor.

Almanya’nın Kürt politikacıların yaşadığı yerleşim birimlerinde bölgede yaşanan tüm olayların sorumluluğunu Kürt politikacılara yıkmaya çalıştığını söyleyen İnce, “Almanya’nın bu tutumu Türkiye ile olan ekonomik çıkarları ve yaptığı işbirliğinden kaynaklanıyor. Almanya Osmanlı’dan beri Türkiye’nin en yakın müttefiki. Bu nedenle Türkiye’nin Kürtlere yönelik düşmanca politikalarını Almanya’da yaşayan Kürtlere uyguluyor… Amanya tıpkı Türkiye gibi Kürtlarin haklarına sahip olmasını istemiyor. Bu nedenle de Kürtlerin Avrupa’da yaptığı çalışmaları kriminalize etmeye ve engellemeye çalışıyor” şeklinde konuşuyor.

Avrupa’da PKK’yi terör örgütleri listesine alan ilk ülkenin Almanya olduğunu söyleyen İnce, “Almanya’nın dayatması sonucu Avrupa PKK’yi terör örgütleri listesine aldı. Almanya, Kürt politikacıları işlevsiz bir hale getirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Kürt politikacılara baskı uyguluyor ve tutukluyor” diyor.

İsveç’in Almanya’nın talebine uyarak Eroğlu’nu tutuklamakla siyasi ilticacıları güvence altına alan Cenevre Sözleşmesini ihlal ettiğini ifade ediyor.

Bir Avrupa ülkesinin siyasi ilticacı olarak kabul ettiği Kürt politikacıların başka bir Avrupa ülkesi tarafından tutuklanmasını anlamanın mümkün olmadığını söyleyen İnce, “İltica hakkı uluslararası sözleşmeler çiğnenerek ihlal ediliyor. İsveç de ilticacıların haklarını çiğneyen ülkelerden biri. Bunu kabul edemeyiz” ifadelerini kullanıyor.

İnce, mahkemenin Eroğlu’nun Güney Kürdistan’a savaşa katılmak amacıyla gittiğini iddia etmesine de tepkili. Eroğlu’nun hasta olduğunu ve % 70 oranında görme fonksiyonlarını yitirdiğini belirten İnce, “Kör olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir insan nasıl savaşa katılabilir” diyerek mahkemenin tutumuna tepki gösteriyor.

İnce, Eroğlu’nun derhal serbest bırakılmasını talep ederken, Eroğlu’nun avukatı, mahkemenin Almanya’ya iade kararının iptal edilmesi için üst mahkemeye itiraz etti.

595 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir