İşkenceye ‘9 kuruş’ tazminat

etha-20130401-iskence-00_ext

B.K, 1983 yılında gözaltına alındı, günlerce işkence gördü. 12 Eylül mağdurlarına tazminat hakkı tanınması üzerine başvuru yapan B.K’ya Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 kuruş maddi, 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

 

Örgüt üyelisi olduğu iddiasıyla 1983’te tutuklanan, 9 ay 29 gün cezaevinde işkenceye uğrayıp serbest bırakılan B.K. için mahkeme, 9 kuruş maddi, 15 bin TL manevi tazminata hükmetti.

B.K. 12 Eylül darbesi olduğunda 25 yaşındaydı. Darbeden 3 yıl sonra, 29 Nisan 1983’te örgüt üyesi olduğu iddiasıyla evinden gözaltına alındı. Bilmediği bir yerde sorgulandı. İşkence gördü. 9 Haziran 1983’te çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Cezaevinde işkence sürdü. İstanbul Sıkı Yönetim 2 No’lu Askeri Mahkemesi 28 Şubat 1984’te tahliyesine karar verdi. B.K. 14 Ağustos 1986’da da beraat etti. Ancak beraat kararı eline hiçbir şekilde ulaşmadı.

12 Eylül 2010’daki referandumun ardından çıkartılan torba yasa da, 12 Eylül mağdurlarına tazminat hakkının tanıması üzerine B.K, avukatı Cahide Yeşil aracılığıyla 100 bin TL maddi, 100 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açtı. Mahkemeye çıkarılan B.K, maruz kaldığı işkenceleri burada da anlattı.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi dava dosyasını bilirkişiye göndererek tazminatın hesaplanmasını istedi. 3 başmüfettişin imzasını taşıyan raporda B.K.’nın maddi kaybı 9 kuruş olarak hesaplandı. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi davayı 27 Mart 2013’te karara bağladı. Mahkeme, günlerce işkenceye maruz kalan B.K.’ya 9 kuruş maddi, 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

‘İNSANLARIN ADALETE GÜVENLERİ SARSILIYOR’

Açtıkları tazminat davalarının zamanaşımı nedeniyle reddedildiğini kaydene Avukat Cahide Yeşil, şunları söyledi: “Yalnızca bu dava beraat kararı tebliğ edilmediği için zaman aşımına uğramadı. Hesaplamalar yapılırken, eğer davacı o dönemde çalışmıyorsa o dönemdeki asgari ücretten hesaplama yapılıyor. Dava tarihinden itibaren de yasal faiz uygulanıyor. 12 Eylül döneminde yaşanan hukuksuzlukları hiçbir tazminat unutturamaz. Üzüntüyle söylüyorum ki, hukuk sistemimizde şüpheden sanık faydalanır ilkesi uygulanmıyor ve kuvvetli suç şüphesi aranmadan bir çok kişi koruma sistemlerinin yetersizliği neden gösterilerek dava sonuçlanana dek tutuklu kalıyor. Bu tutuklulardan da bir çoğu beraat ediyor. İnsanların adalete güveni sarsılıyor.”

3 AYDA DAVALAR DÜŞÜYOR

12 Eylül 1980 sonrasında gözaltına alınan, tutuklanan ya da işkence gören birçok kişi 12 Eylül 2010’da yapılan referandumun ardından mahkemelere başvurmuş, tazminat talebinde bulunmuştu. Ancak davalardan bir çoğu düştü. Çünkü hukuksuz tutuklamalarla ilgili tazminat davalarının karardan sonra 3 ay içerisinde açılması gerekiyor. Eğer karar şüpheliye bildirilmemişse 3 aylık süre ortadan kalkıyor.

658 kez okundu.

Check Also

Almanya Erdoğan’ı protesto eden gazeteciyi sınır dışı ediyor

27 ekim 2018 Almanya Erdoğan’ı protesto eden gazeteciyi sınır dışı ediyor ‘İlticacıyken yaşamadığın sorunu, şimdi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir