Almanya Erdoğan’ı protesto eden gazeteciyi sınır dışı ediyor

adil
27 ekim 2018

Almanya Erdoğan’ı protesto eden gazeteciyi sınır dışı ediyor

‘İlticacıyken yaşamadığın sorunu, şimdi yaşıyorsun’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel’le düzenlediği basın toplantısında protesto eden gazeteci Adil Yiğit, Almanya’dan sınır dışı ediliyor. Türkiye pasaportunu geri almış olması. 21 Ocak’a kadar ülkeyi terk etmesi istenen Yiğit’e, aksi takdirde zorla gönderileceği bildirildi. Konuya ilişkin konuşan Adil Yiğit, “Erdoğan benimle ilgili sert sözler söylemişken, yandaş medya beni hedef göstermişken, beni Türkiye’ye sürmek istiyorlar. Bu mu Alman demokrasisi?” dedi.

Bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel’in Berlin’deki basın toplantısında ‘Gazetecilere özgürlük’ yazılı tişört giyen ve salondan çıkarılan gazeteci Adil Yiğit’e sınır dışı kararı geldi. 60 yaşındaki Yiğit’in problemleri, Türkiye pasaportunu alınca başladı.

YENİDEN PASAPORTUNU ALINCA

İlk gençlik yıllarında Fransa’ya iltica eden ve ardından Almanya’ya gelip buna bağlı oturma izni alan Adil Yiğit, 2014 yılında mülteci pasaportunu yabancılar dairesine iade ederek Türk pasaportu almak için Hamburg Konsolosluğuna dilekçe verdi. Oturuma müsadesi Türk pasaportuna aktarıldı.Üç yıllık oturma müsadesinin bitiminde üç ay oturma süresi verildi.   Bir yıldır da durum bu şekilde devam ederken, Alman Yabancılar Dairesi, Adil Yiğit`e  sınır dışı kararı verdi.

’21 OCAK’A KADAR GİDİN’

Kararda, “Almanya’dan Türk vatandaşı olarak oturma izninizi uzatma veya yenisini alma talebiniz reddedilmiştir. Lütfen 22.01.2019’a kadar ülkeyi terk edin” ifadeleri yer aldı.

Yiğit’e ülkeyi terk etmemesi halinde, zorla sınır dışı edileceği de bildirildi. Avrupa Postası isimli internet sitesinin sahibi Adil Yiğit ise şimdi olayı mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

‘BU MU ALMAN DEMOKRASİSİ?’

Adil Yiğit kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ülkede yasal olarak yaklaşık 40 yıldır yaşıyorum. Türk pasaportunu alınca sorunlar başladı. Türk olmak gerçekten zor… İlticacıyken yaşamadığın sorunu, şimdi yaşıyorsun. Erdoğan benimle ilgili sert sözler söylemişken, yandaş medya beni hedef göstermişken, beni Türkiye’ye sürmek istiyorlar. Bu mu Alman demokrasisi?” diye konuştu.

2922 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir