İran`lı Mohammed Tagi Abdollah Pour ve Sürgün Mültecilerin sorunları ?

mohammed-pour

İran`lı Mohammed Tagi Abdollah Pour ve Sürgün Mültecilerin sorunları ?

Mohammed Tagi Abdollah Pour, Almanya´nın Nürnberg kentinde politik sürgün olarak bulunan birisi.

Kendisiyle ASM olarak görüşüp sorunlarını dinlemek ve yardımcı olabilmek için görüştüğümüzde, Sürgünlük ve Mülteciliğin sorunlarının hangi ülkeden gelirlerse gelsinler,  Sürgünlerin aynı sorunlarla, ortak endişeleri yasadıklarını  ve taşıdıklarını gözlemledik.

İnsan hakları, eşitlik ve özgür bir toplum ideali için mücadele etmiş, bu nedenlerle İran gerici molla rejiminin baskılarına mağruz kalarak, can güvenliği ve yaşam hakkı için, ülkesini terkederek Almanya`ya sığınmış Mohammed .

Almanya´ya geldikten sonra, Almanya Başbakanı Merkel e hitaben 2 kez mektup yazmış ve ülkesi İranda yaşananları, baskıcı cendereyi anlatarak, Almanyanın rolüne dikkat çekmiş, eşitlik, insanca yaşam, paylaşım ve özgürlük için mücadele eden birisi olarak, özgeçmişini satırlara dökmüş. Mühendis olduğu halde İran`da yaşama imkanı kalmadığını, Almanya´ya kaçışının ekonomik sebeplere dayanmadığını izah etmeye çalışmış.

Yaşadığı topraklardan, sosyal çevresinden, kültüründen, dostlarından ve sevdiklerinden koparak başka bir coğrafyaya göç etmek zorunda kalmanın tüm zorluklarını, acısını, hüznünü tıpkı diğer sürgünler gibi yaşamakta.

Gelip sığındığı Almanyada siyasi sığınma talebi, Alman makamlarınca çeşitli gerekçelerle red edilmiş, Avukatının itirazları sonucu şimdi kendisi hakkında karar verilecek gün olan olan 08 Ağustos 2019 günü, Nürnberg`de görülecek mahkemede hakkında verilecek son kararı bir kuş tedirginliğiyle beklemekte…

mohammed-pour-1

Mohammed Pour, çalışkan, entellektüel birikimi olan, demokratik etkinliklere katılan, duyarlılıkları güçlü, gönüllü olarak kurumlara yardım eden bir insan olarak, mahkeme de hakkında verilecek kararı bekliyor…!

Almanya`nın siyasi sığınma talepli başvurularda yeterli titizliği göstermediği örnekleri mevcut.

Dünyamızda sürgünlük ve göç sorunlarına neden olan baskıcı sistemlerin, savaşların ve sömürücü sistemlerin yarattığı sonuçları bilenler olarak, Mohammed Pour`un hukuksal haklarını takip etmenin yanında, onunla manevi dayanışma içinde olmanın hem kurumsal hemde insani bir görev olduğu bilinciyle, Muhammed`in Almanya`yı terk etmesi  kararının kaldırılmasını ve siyasi sığınma talebine olumlu yanıt verilmesini ümit ediyoruz.

62 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir