Hasan KAYMAZ ve Hasan DiNLER için duyarlılık çağrısı ;

 

ozgurluk1

İsviçre, politik nedenlerle iltica eden bir sığınmacıyı  daha Türkiye’ye  iade etmeye hazırlanıyor.12 Eylul 1981 de  Gaziantep Devrimci Sol davasında  yargılanan ve 11 yıl  değişik cezaevlerinde   yatan, Malatya  Kürecikli   politik sürgün   Hasan KAYMAZ     iltica ettiği  isviçrenin Basel Kantonundaki   Mülteci  Kampından  28.02.2013 tarihinde Polis tarafindan  gözaltına alınarak  Türkiye`ye iade edilmek  istenmektedir.

Politik kimlğe sahip insanların tutuklanması ve faşist Türk devletine teslim edilmek istenmesi, Avrupa’da yaşayan politik mültecilere ve göçmenlere gözdağı vermeyi de amaçlamaktadır. Kanser ve Epilepsi  hastası  olan Hasan KAYMAZ   iade edilmesi durumunda ömür boyu hapis yatacak ve özgürlüğü yok edilecektir. Bundan dolayı Hasan KAYMAZ a ve  13 Mayıs 2013  gününde İsviçre’nin St Gallen bölgesinde iade edilmek  için gözaltına alınan Hasan DiNLER e   sahip çıkmak hem insani bir görevdir, hem de politik bir hakkın savunulmasıdır.

Hasan KAYMAZ ve Hasan DiNLER için  İsviçre devletinin devam eden bu hukuksuzluğa derhal son vermesini ve politik iltica hakkının tanınarak özgürlüklerine  kavuşmaları  için duyarlı herkesi dayanışmaya, Hasan KAYMAZ ve Hasan DiNLER ’e özgürlük talebiyle tepkilerini göstermeye çağırıyoruz.

 

1454 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

One comment

  1. edip ,kemal ,koray ,mesut,huseyin,ismail guley,elif, zuhal,sevda,hamdi,bektas,sakine,murat,ozge,berfin,,

    Politik insanlarin turkiyeye iyade edilmesi anti demokratik bir tutumdur demokrasinin ruhuna aykiridir isvicrenin tutuklu olan bu iki insani iade etmesi insanlik sucu islemekle es degerdedir. temenlimiz bu iki insanin iade edilmesinden vazgecilip ozgurluklerine kavusmasidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir