GÖÇ VE SÜRGÜN PANELİ

30762865_10156290831032232_6123287569137401856_o

15 Nisan’da Heilbronn Alevi Kültür Merkezi’nde Metin Ayçiçek ve Engin Erkiner’in konuşmacı olarak katıldığı “Göç ve Sürgün” konulu panel yapıldı.

Ayçiçek göç ile sürgün arasındaki farkı anlatırken hangi nedenle olursa olsun yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kalanların sürgün kapsamına girdiklerini söyledi ve değişik örnekler verdi.

Erkiner Alevilerin sürgünle eskiden beri tanıştıklarını, baskı ve katliamdan korunmak için köylerini ulaşılması zor alanlara taşıdıklarını; sürgünün ülke içinde de olabileceğini ve nitekim Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarından sonra çok sayıda Alevinin büyük kentlere taşınmak zorunda kaldıklarını anlattı.

İnsanın sürgünde tarihinin olması gerektiğini belirten Erkiner, “30 yıldır Almanya’da yaşayanlara ‘burada ne yaptın?’ diye sorarlar dedikten sonra, Alevilerin sürgünde önemli bir tarihleri bulunduğunu belirtti. Çok sayıda cemevinin açılmasının yanı sıra, okullarda Alevilik inancıyla ilgili derslerin okutulduğunu, Alevilerin inançları nedeniyle herhangi bir baskı görmediklerini anlattı.

Alevilerin Türkiye’de sahip olduklarının oldukça ilerisinde haklara sahip olmasının ancak yıllar süren çalışmayla mümkün olabildiğini ekledi.

Panel soru ve cevaplarla son buldu.

261 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

One comment

  1. Teşekkürler yorumunuz ve cevabınız için.buy viagra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir