ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy Stuttgart’aydı.

NECATİ ABAY10904610_10153102313173674_3722138984539597610_o

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy ve Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok’un katılımıyla Almanya’nın Stuttgart kentinde, AGİF’e bağlı Stuttgart Göçmen İşçiler Kültür Derneğinde 6 Şubat günü bir panel gerçekleştirildi.
“Seçimler ve HDP’nin İktidarlaşması” konulu panel, devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Panelde seçimlere dair değerlendirmeler ve seçim stratejisine ilişkin açıklamalar yapıldı.
Kobanê ve SYRİZA zaferleri umutları daha da artırdı
ESP Genel Başkanı Ulusoy, Kobanê zaferinin yarattığı enerji ve saçtığı umutla, Yunanistan’da HDP’ye benzerlikler taşıyan SYRİZA’nın seçim başarısından alınan enerjiyle önümüzdeki genel seçimlere daha iyi hazırlanacaklarını belirtti.
Kobanê’de faşist IŞİD’in kaybetmesiyle aslında Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölgede izlemeye çalıştığı siyasetin iflas ettiğini ve kaybettiğini, bunun da AKP hükümetinin bir yenilgisi olduğunu belirten Ulusoy, bu seçimlerin Türkiye halkları için çok kritik bir seçim olacağını ya seçimi kaybedip karanlığı ya da HDP’yi seçerek aydınlığa doğru bir tercihle karşı karşıya kaldıklarını bu nedenle tercihlerini çok iyi düşünerek yapmaları gerektiğini vurguladı.
Sultan Ulusoy, Kürdistan’da yaşanan gelişmelere ve orada elde edilen başarıların bir yansımasının da Türkiye’de gerçekleştirebileceklerine inandıklarını, tam bir seferberlikle iyi çalışırsak, HDP’nin barajı aşma gibi bir derdinin olmadığını, tüm ezilenlerin ve farklı etnik ve inanç sahiplerinin gerçek anlamda kardeşçe bir yaşamın sağlanması ve demokrasinin inşası için mutlaka HDP’nin çatısı altında birleşmelerini ve mücadele etmelerini dile getirdi. Ve ekledi, biz de ESP olarak seçim döneminde sadece HDP için çalışacağız dedi.
HDP’nin parti olarak seçime girme kararının çok doğru ve yerinde bir karar olduğunun altını çizen Ulusoy, böylece Türkiye’nin tüm kentlerinde ve kasabalarında özgürlük ve sosyalizmin geleceğini inşa edebileceklerini, halka propaganda yapabileceklerini, bunun müthiş bir devrimci olanak olduğunu belirtti.
Sokaklar bizimdir!
Panelin bir diğer konuşmacısı ESP Genel Başkan Yardıncılarından Fethiye Ok, katılımcıları Kürtçe selamlayarak ESP çalışmalarının Kürdistan bölümünü anlattı. Seçim barajının aslında egemenlerin sadece psikolojik baskı propagandaları olarak gördüğünü, barajı aşma konusunda herhangi bir kaygılarının olmadığını belirtti. Daha önceki seçimlerde bağımsız olarak girildiğinde sadece belli merkezlerde oy alabildiklerini, şimdi ise 81 ilde de oy alma şanslarının olduğunu ve bu anlamda da barajı rahatlıkla aşacaklarını dile getirdi.
Konuşmasının devamında Ok, bir diğer bakış açısıyla seçimlerde barajın altında kalınması halinde de bir kayıp yaşanılmayacağını belirtti. Yani HDP olarak kazansak halkların kazanımı ve AKP’nin gidişinin önüne geçileceğini, kaybedilmesi halinde ise çalınan oyların mücadelesini sokaklarda vereceklerini dile getirdi.
Seçim süresince kendilerine çeşitli saldırıların olabileceğini belirten Ok, “hiçbir şey bizleri bu seçimlerin başarısından alı koyamayacaktır” diyerek Diasporaya da bu anlamda çok iş düştüğünü, önemli bir oy potansiyelinin olduğunu ve mutlaka herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.
Panelin ikinci bölümü, dinleyicilerin soruları ve verilen yanıtlarla devam etti.
60 kişinin katıldığı panelde verimli tartışmalar da yaşandı.
Panelin son bölümünde AGİF temsilcisinin Avrupa’da seçim çalışmalarına dair, HDP Avrupa Komisyonunun attığı adımlar hakkında bilgi verdi.
Panel, barajın aşılmasında Avrupa’da alınacak 500 bin oyun önemli bir rol oynayacağı, bu amaçla başarının teminatı için 14 Mart 8 Nisan tarihleri arasında, Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinden kayıt işlemlerinin yapılması gerektiği, aksi halde 8-28 Mayıs tarihlerinde oy kullanılamayacağı belirtilerek sonlandı.

886 kez okundu.

Check Also

Hollanda’da tutuklanan Sürgün gazeteci Serdar Karakoç için çağrı:

Hollanda’da tutuklanan Sürgün gazeteci Serdar Karakoç‘un serbest bırakılması için siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçılar çağrı yaparak; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir