En yaşlı siyasal sürgünlerimizden Güzin Dino’yu kaybettik

images (1)

 

Türkiye’nin seçkin düşün ve sanat insanlarından Güzin Dino, 59 yıl önce siyasal sürgün olarak geldiği Paris’te 103 yaşında hayata veda etti. 1910 doğumlu Güzin Dino, eşi ressam Abidin Dino’nun ölümünden sonra yaratıcı yaşamını Paris’te tek başına sürdürüyordu.

 

Güzin Dino’nun yakınlarına, dostlarına, mücadele arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.

 

1942’de İstanbul Üniversitesi Roman Filolojisi profesörü Eric Auerbach’ın asistanı olan Güzin Dino, 1946’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde doçent olarak görev yapmaya başlamıştı. Abidin ve Güzin Dino çifti, 1943 yılında Adana’da sürgün yıllarında evlenmiş, ancak Abidin Dino baskılar ve kovuşturmalar nedeniyle Türkiye’yi terk ederek 1952’de Paris’e yerleşmek zorunda kalınca, Güzin Dino da 1954’te Paris’e giderek eşinin sürgün yaşamını paylaşmıştı.

 

Paris’te uzun yıllar CNRS’de çalışan ve Doğu Dilleri Enstitüsü INALCO’da öğretim üyeliği yapan Güzin Dino, Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal’in eserlerini Fransızcaya çevirerek, Fransızlara Türk edebiyatını tanıtmış, Türk Romanının Doğuşu, Gel Zaman Git Zaman, Abidin Dino’lu Yıllar, Sensiz Herşey Renksiz gibi yapıtlara imza atmıştı. Güzin Dino, Fransa Uluslararası Radyosu’nun (RFI) Türkçe bölümünün de uzun yıllar yöneticiliğini yapmıştı.

 

Güzin Dino eşinin 1993 yılında gırtlak kanserinden ölümünden sonra, yaşamını eşiyle paylaştıkları evde yalnız başına sürdürmüştü.

 

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, “Güzin Dino, ziyaretçilerin boş bırakmadığı evinde, son nefesine kadar Türkiye’deki siyasi gelişmeleri bütün canlılığıyla izliyor, Abidin Dino ile geçirdiği günleri, Türk siyasetini ve Nazım’lı anılarını yeni nesillere aktarıyordu. Her seferinde, ‘O ülke değerli insanlarının kıymetini hiç bilmedi’ diye yakınırdı. Güzin Dino son günlerinde yorgun fiziğinin üzerinde hâlâ dipdiri yaşayan canlı bir beyne sahip olmanın zorluklarını yaşıyordu. Sürekli hareket etme isteğiyle sık sık ayağa kalkmayı deneyen Güzin Dino, bir hafta içinde üç kez düşünce hastaneye kaldırılmıştı.”

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Güzin Dino Paris’te annesi Feride Hanım’ın yanında toprağa verilecek. 

 

http://www.info-turk.be

 

INFO-TURK

53, rue de Pavie

1000 BRUXELLES

420 kez okundu.

Check Also

„Exil und Frauen“ – Engin Erkiner

Die Broschüre „Exil und Frauen“ wurde von Engin Erkiner  veröffentlicht. Wir danken Engin Erkiner für …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir