Doğan Özgüden’den uğradığı kaza üzerine açıklama

ASM üyesi ve SÜRGÜN Dergisi yazarlarından da olan  gazeteci Doğan Özgüden ve eşi İnci Tuğsavul, büyük bir trafik kazası geçirdiler. Geçtiğimiz günlerde meydana gelem kazada, ölümden dönen Özgüden ile Tuğsavul’a ve Vakıf yöneticilerinden Iuccia Saponara’ya ASM olarak geçmiş olsun  dileklerimizi iletiyoruz.

Doğan Özgüden’in kaza ile ilgili olarak yaptığı açıklama:

Uğradığımız kaza üzerine açıklama ve teşekkür…

Sevgili dostlar, sevgili okuyucular,

26 Ağustos 2023 cuma günü geçirdiğimiz bir trafik kazasının ardından tıbbi tedavi altında iken sosyal medya katkılarımızın bir süre kesintiye uğrayabileceğini duyurmuştuk.

Tüm dostlarımıza gösterdikleri anlayış ve cesaretlendirici mesajları için teşekkür ediyoruz.

Kazanın arka planı ve ayrıntıları:

20 Ağustos 2023 tarihinde Bakü merkezli bazı Azeri internet siteleri, Azerbaycan ablukası altındaki Karabağ halkıyla dayanışma bildirisine Türkiye’den ve sürgünden imza koymuş olanlara karşı “Azerbaycan’a saldıran ‘Türk aydınları’ kim?” başlığı altında provokatif bir kampanya başlattı.

Hedef gösterilen imzacılar arasında Info-Türk’ün iki yayın yönetmeni, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul da vardı:

“Doğan Özgüden: Toplam 300 yıl hapis cezasıyla tehdit edildiği için 1974 yılında Belçika’ya kaçan ve o zamandan beri orada yaşayan 87 yaşındaki gazeteci-yazar. Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Ermeni yanlısı duruşuyla ünlüdür ve Belçika’daki ana faaliyeti Türkiye’ye karşı harekete geçmek ve Ermenilerin çıkarlarını savunmaktır. 44 günlük savaş sırasında Azerbaycan’ı saldırganlıkla suçlamıştır. 19 Ekim 2020’de ‘Ermeni soykırımının failleri’ başlıklı makalesinde Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarını Ermenilere karşı soykırımı tekrarlamakla suçladı ve Azerbaycan topraklarının işgalcilerden kurtarılmasına karşı çıktı.”

“İnci Tuğsavul: Gazeteci, yazar, insan hakları aktivisti. 1982 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Belçika’da yaşıyor. Türkiye Komünist Partisi üyesiydi. Ermeni diasporası ile yakın ilişkilerini sürdürüyor ve soykırım iddialarını savunuyor”.

Geçmişte, Ankara rejiminin hizmetindeki medya tarafından birçok kez hedef gösterilmiştik.

Bu son provokasyon üzerine, yayınlarımızın ve insan haklarını savunmaya yönelik diğer çalışmalarımızın vefatımızdan sonra da devam edebilmesini sağlamak için İnfo-Türk Vakfı’nı en kısa zamanda yeniden yapılandırmaya karar verdik.

İlk adım olarak, Belçika’da yeni yasaya uygun olarak noter tarafından hazırlanmış olan İnfo-Türk’ün yeni tüzüğünü imzalamak üzere, 25 Ağustos 2023 Cuma günü, İnfo-Türk Vakfı’nın yöneticileri olarak ben, İnci Tuğsavul ve Iuccia Saponara, benim kullandığım WV Polo marka araçla Wavre’a hareket ettik. Son derece kötü hava koşullarına, şiddetli sağanak ve fırtınaya rağmen 30 kilometreye yakın yolu sorunsuz kat ederek Wavre’da noterliğin yakınındaki Indigo otoparkına giriş yaptık.

Saat tam 9.47’de 1840516 numaralı bileti çektikten sonra bariyerin açılması üzerine hemen yakındaki boş bir yere park etmek için yavaşça hareket etmemizle birlikte, araba çılgın bir hızla ileri atıldı, fren pedalına basmama ve el frenini çekmeme rağmen birkaç saniye içinde kontrol edilemez hale geldi.

Hemen karşıdaki arabaya çarpmamak için direksiyonu sola çevirince araba aynı cehennemi hızla otoparkın bariyerini parçalayarak caddeye fırladı ve o hızla karşıda park etmiş bir arabaya bindirerek intihar etti.

Eğer park etmiş bir araba olmasaydı, arabamız o cehennem hızıyla duvara çarparak üçümüzün de ölümüne ya da daha vahim şekilde yaralanmamıza neden olabilirdi.

Kaza üzerine yetişen ambulanslarla ilk tıbbi müdahale için acilen en yakındaki üç ayrı hastaneye götürüldük.

Üzerinden beş gün geçmiş olmasına rağmen üçümüz de hâlâ normal yaşama ve çalışma koşullarına kavuşabilmiş değiliz.

Sağ olsunlar, Ateliers du Soleil’deki çalışma arkadaşlarımızın ve dostlarımızın örnek dayanışması ve desteği sayesinde İnci, Iuccia ve ben bu kabus durumundan bir an önce kurtulmaya çalışıyoruz.

Elbette, motorun durduk yerde çıldırmasının ve aracın böylesine cehennemi bir koşuya çıkışının nedenlerini bulmak, sorumlularından hesap sormak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Saygı ve sevgilerimizle…

30. 08.2023

28 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir