Demirtaş, “Katliamın sorumlusu”yla aynı sofraya oturmak istemeyen Roboskili aileleri ikna etti

roboski

AKP’nin iftar tezgahını reddeden Roboskili aileler, kısa süre öncesine kadar “Roboski Katliamı’nın sorumlusu Erdoğan’dır” diyen Selahattin Demirtaş tarafından ikna edildi

Demirtaş, “Katliamın sorumlusu”yla aynı sofraya oturmak istemeyen Roboskili aileleri ikna etti

Başbakanı Tayyip Erdoğan’la iftarda bir araya geleceği ileri sürülen Roboskili aileler, bugün (26 Temmuz) öğlen saatlerinde söz konusu iddiayı yalanladı. Katliamda kardeşi ile birlikte 10 akrabasını kaybeden Veli Encü, “Başbakan ile aynı sofraya oturmalarının mümkün olmadığını” söyledi.
ANF’de yer alan habere göre Şerafettin Elçi Havaalanı’nın açılışını yapmak için Şırnak’a gelecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın şehirde vereceği iftarda, Roboski’de yakınlarını kaybeden aileler ile bir araya geleceği iddiaları üzerine Roboskili aileler, iddiayı ortaya atan Sabah gazetesinin “Uludere’de 34 kişinin ölümü ile sonuçlanan askeri operasyonda yakınlarını ve çocuklarını kaybeden aileler ile Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Şırnak’taki iftarda bir araya gelecek” haberini yalanladı.
Yaşanan katliamda kardeşi Ferhat Encü ile 10′a yakın akrabasını kaybeden Veli Encü, haberin yalan olduğunu belirterek, “Başbakan ile aynı sofraya oturmalarının mümkün olmadığını” ifade etti. “Başbakan ile görüşecek neyimiz var?” diye soran Encü, adalet taleplerini görmezden ve duymazdan gelen Başbakan ile bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Roboski Katliamı’nın ardından olaydan birinci derecede sorumlu olan Tayyip Erdoğan, katliamın üstünü örtmüş, katledilenleri suçlamış ve halk da buna karşı onurlu bir karşı duruş sergileyerek tazminat tekliflerini geri çevirmişti. Erdoğan, AKP iktidarının sicilindeki bu kara lekeyi temizlemek yerine örtbas etme girişiminde bulunuyor ve Roboski civarına adım atamıyordu.


Demirtaş ikna etti

Ne var ki birkaç saat sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın araya girmesi sonucu Roboskili aileler Başbakan Erdoğan’la görüşmeyi kabul etti.
T24’te yer alan ve Ferhat Encü tarafından twitter üzerinden paylaşılan habere göre ise, Tunceli’de bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Uludereli ailelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iftarına katılmaları konusunda kendileriyle görüştüğünü ve ailelerin iftara katılacağını açıkladı.
Demirtaş, daha önce iftara katılmayacağını açıklayan ailelerle BDP olarak bizzat görüştüklerini belirterek, “Bizim ricamızı kırmadılar. Aileler bu akşam iftara katılıp, yaşanan olaylarla ilgili sorunlarını anlatacaklar” dedi.
Uludere’de yakınları ölen aileler adına konuşan Zeki Tosun, “Selahattin Demirtaş’ın devreye girmesiyle birlikte aileler kendi aralarında toplanıp bir karar aldı. Bu karara göre iftara katılmayı kabul ettik. 6 kişi Başbakan’ın iftarına katılacak ve sorunları aktaracak.


Demirtaş “Vur emrini Başbakan verdi” demişti

Selahattin Demirtaş’ın bu şaşırtıcı “ikna” hamlesi akla Roboski katliamı ile ilgili olarak 28 Aralık 2012’de ardından sarf ettiği sözleri getirdi. Demirtaş şunları söylemişti:
Açık konuşalım bu katliamın emrini Tayyip Erdoğan verdiği için üstüne gitmiyorlar. Bu kadar nettir. Eğer sorumluluğu olmasaydı, birkaç kişiyi şimdiye kadar harcardı. 34 defa müebbet ağırlaştırılmış hapis cezalık bir suç işlemiştir. O gece buradaki askeri yetkililer, burada sınırdan geçişin siviller tarafından yapılmasını iletmesine rağmen Malatya ve Diyarbakır’daki hava taktik üssünden uçakların kalkması emrini hava kuvvetleri komutanı bizzat Başbakan’ı arayarak onay alarak vermiştir. ‘Burada geçenler sivillerdir’ denilmesine rağmen. Bu da kayıtlarda vardır devletin. Ama Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan bu sınır ötesi operasyon emrini bizzat kendileri vermiştir. Çünkü aralarında bir üst düzey PKK’li olduğunu düşünüyorlar.

883 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir