DANİMARKA DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE EDİYOR

 

nuce

 

DANİMARKA DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE EDİYOR

 

Barışçıl ve sivil itaatsizlik olarak görülen „Gezi Parkı“ eylemlerine AK Parti Hükümeti’nin uyguladığı „orantısız güç“ü eleştiren Avrupa Parlamentosu, 13 haziran günü bu tutumu kınayan bir karar almıştı. Kararda, tutuklu gazetecilerin durumuna da dikkat çekilmiş ve AK Parti Hükümeti’den düşünce özgürlüğü ve barışçıl gösterilerin önündeki engeleri kaldırmasını istemişti.

 

Ne ki, AP’nin eleştirdiği olayların bir benzeri, AP’de grubu bulunan bir başka ülkede, Danimarka’da yaşanıyor. Danimarka Eyalet Mahkemesi, 10 milyon kron (700 bin Euro) para cazasının yanısıra Kürt televizyonları Roj Tv., Nüçe Tv., ve müzik kanalı olan MMC’nın linasnın iptal edilmesine karar vardı.

 

Sadece Kürtlerin değil, Avrupa’daki on binlerce sürgünün ve Türkiye’deki bütün halkların de sesi olan bu kanalların kapatılması, AK Parti Hükümeti’ni kınayan AP’nin kararı ile çelişmektedir.

 

Ayrıca, Türk hükümeti ve KCK arasında barış görüşmelerinin sürdüğü bir dönemde Danimarka’nın bu tavrı farklı yorumlara açıktır.

 

 

Avrupa Sürgünler Platformu olarak, Danimarka’nın bu tavrını düşünce özgürlüğüne yapılmış bir müdahale olarak görüyor ve alınan kararın bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.

 

395 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir