Cumartesi Anneleri : 12 Eylül’ün işkencehanelerinde kaybedilen tüm evlatlarımız için adalet istiyoruz

allah_oglumu_kaybedenlereİSTANBUL | 13-04-2013 | 420. haftalarında Galatasaray Lisesi önünde buluşan Cumartesi Anneleri, bu hafta “Nurettin Yedigöl ve 12 Eylül’ün işkencehanelerinde kaybedilen tüm evlatlarımız için adalet istiyoruz” diyerek oturma eylemlerini gerçekleştirdiler.

Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen Cumartesi Anneleri, bugün de 420. kez buluştu. Bu hafta 12 Nisan 1981’de gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akibetinin açıklanması istendi.

“İnsanların hala evine dönememe potansiyeli var”

İlk olarak 1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz alarak, Gebze Hapishanesi’ndeki tutsaklara selam gönderdi. Ardından 12 Eylül Cuntası tarafından gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren kısa bir konuşma yaptı.

Belki yeri değil, ama barış nasıl bir barış” diye soran Eren, bu ülkede hala insanların evlerinden çıktığında evlerine bir daha geri dönememe potansiyeli olduğunun altını çizdi.

 

“Barış için önce anaların rızası alınmalı”

Konuşmalar, 12 Eylül’ün ilk kayıplarından olan Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır ile devam etti. “Barış olması için öncelikle annelerin rızası alınması gerekir. Bu süreçte 40 bin insan katledildi, 40 bin ana ağladı” diyen Kırbayır, işkencecilerin yaptıkları işkencelerle insanlıktan çıktıklarını ama kaybedilen, katledilen devrimci, demokrat ve yurtseverlerin dünyanın dört bir yanında saygıyla anıldığını söyledi.

Nurettin Yedigöl’le birlikte gözaltına alınanlardan, işkence edilenlerden ve Yedigöl’e işkence edildiğine tanıklık edenlerden olan İHD İstanbul Başkanı Ümit Efe, Yedigöl’ün sosyalist kimliği nedeniyle hedef seçildiğini söyledi. Efe’nin ardından Av. Eren Keskin de takip ettiği Yedigöl davası ile ilgili gelişmeleri anlattı.

 

allah oglumu kaybedenlere2“Allah oğlumu kaybedenlere de evlat acısı versin”

Yedigöl’ün 87 yaşındaki annesi Beycan Yedigöl, gözyaşlarına boğularak, “Allah oğlumu kaybedenlere de evlat acısı versin” dedi. Oğlunu binbir zorlukla okuttuğunu söyleyen anne Yedigöl, Başbakan’ın kendisine söz verdiğini ancak sözünü tutmadığını söyledi.

Oğlumu öldürdüyseniz bile, bari kemiklerini verin. Kucağıma koyayım, onlarla birlikte vicdanım rahat mezara gireyim” diyen anne Yedigöl’ün feryadı, katılımcıların gözyaşlarını tutamamasına neden oldu. Annenin ardından Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de bir konuşma yaptı.

 

“Adalet istiyoruz”

Haftanın açıklamasını İHD üyesi Gönül Sonbahar okudu. Yedigöl’e gözaltında en ağır işkencelerin uygulandığını söyleyen Sonbahar, “Nurettin Yedigöl ve 12 Eylül’ün işkencehanelerinde kaybedilen tüm evlatlarımız için adalet istiyoruz. Bunun için göstermelik değil, gerçek bir 12 eylül yargılaması istiyoruz” dedi.

1041 kez okundu.

Check Also

Doğan Özgüden’in Arşivi Amsterdam’daki Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nde

Doğan Özgüden 50’li ve 60’lı yılların Türkiye’sinde ifade özgürlüğü için mücadelesiyle tanınmış bir sosyalist gazetecidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir