Basından Notlar

 

 

14 Nisan 2013 –

 

Başlamadan gölge düştü

 

MÜNİH Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin Türk ve Yunan basınına yer vermemesini eleştiren Avrupa Sürgünler Platformu, yaptığı yazılı açıklamada mahkemenin davayı izleyecek basın mensupları için ‘eşitlik ilkesi’ gözardı ettiği belirtilerek davanın tarafsızlığına daha başlamadan gölge düştüğü kaydedildi.

Türk ve Yunan medyasına yer vermeyen mahkemenin tarafsızlığının tartışılması gerektiği görüşüne yer verilen açıklamada, mahkemenin ısrarlı tutumunun komediye dönüştüğü vurgulandı.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

avrupa sürgünler platformu

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin tutumunu protesto eden Avrupa Sürgünlen Platformu (sağda) Basın Sözcüsü Adil Yiğit ve üyelerinden  Faruk Yüksek ve İhsan Yeşilkaya, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin Türk ve Yunan basın mensupları hakkındaki kararını eleştirerek, “Tarihi ve önemli davanın tarafsızlığına henüz başlamadan gölge düştü” dediler.

İSVİÇRE’DE DE PROTESTO

İsviçre’nin Bern kentindeki Alman Konsolosluğu’na giden Avrupalı Sürgünler Platformu, burada da Alman konsolosa bir protesto mektubu sundu.

Heyet 8 Türk, 1 Yunan esnaf ile bir Alman polisin katledildiği davaya Türk ve Yunan basının alınmasını istedi. Aralarında İsviçre’nin Bern Kantonu Yeşiller milletvekili Haşim Sancar ve platform üyelerinden Esma Güneş Uzun’un da yer aldığı grup, Türk ve Yunan basınının alınması talepleriyle birlikte protesto mesajlarını içeren başka bir mektubu Konsolos Eberhard von Schubert’e verdi. Alman konsolos, protestoyu ilgili makamlara ileteceğini söyledi. (Avrupa Hürriyet 13.04.2013)

DSCN0046

657 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir