BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ve Suriye…

46949642_303HABER-YORUM : Birleşmiş Milletler’in yeni Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen bu görevde ilk Suriye ziyaretine başladı.

Bu görevi üstlenen dördüncü diplomat olan Geir Pedersen’in selefleri Staffan de Mistura, Lakdar Brahimi ve Kofi Annan son sekiz yılda Suriye’de barış sağlanmasında başarılı olamadılar.

Son yıllarda Avrupa kıtasına en çok sürgün olarak göç edenler Suriyeliler. ABD, Rusya, AB ile İran ve Türkiyenin çıkar dalaşı, Suriye topraklarında sürdürülen savaş ve işgal milyonlarca insanın yerinden yurdundan etti.

Türk egemenlerinin başlarda IŞİD gerici çetelerini destekleyerek  Suriye´de kışkırttığı iç savaş, bugün Rojova`da Kürt kazanımlarının budanmasına yönelik işgal ve saldırganlıkla devam ediyor.

Bu çok dengeli konjuktürde BM özel temsilcisinin kişisel gayretleri ne sonuç verebilir? Emperyalist sömürgeciliğin politikalarını uygulamada rol alan BM örgütünden, Suriye halkının lehine sonuçlar beklemek pek olası değil. Suriyenin geleceğini Suriye`de yaşayan halkların belirlemesini bloke eden, karışıklıklar çıkartanlardan nasıl bir çözüm çıkacak ?

46096958_404

Geçtiğimiz hafta yeni görevine başlayan Norveçli diplomat Geir Pedersen’in ziyaretine Şam iyimser bakıyor. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Susan, ziyaretin başarılı olabilmesi için Pedersen’le iş birliği içinde çalışacaklarını ifade etti.
2012-2017 yılları arasında ülkesi Norveç’in Birleşmiş Milletler’deki elçisi olan Pedersen, son olarak Norveç’in Pekin Büyükelçisi olarak görev yapıyordu. Daha önce yine Birleşmiş Milletler adına Lübnan Özel Temsilci olarak görev yapan Pedersen, 1993 yılında Oslo’da, İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasında imzalanan barış anlaşması ile sonuçlanan müzakerelere de diplomat olarak katılmıştı.

34 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir