BİR KERE DAHA YENİ YILA MERHABA !

 

Sevgili arkadaşlar,çoçuklar

Dostlar, yoldaşlar,

Yaklaşmakta olan Noel’inizi kutlarken, ailenizle, yakınlarınızla iyi, huzurlu neşeli ve mutlu bir Noel akşamı geçirmenizi dileriz.

Noel’den bir hafta sonra ise 2015 yılını uğurlayıp, 2016’yı karşılayacağız.

2015 yılında her birimizin acı- tatlı günleri oldu. Sevinçlerimiz, coşkularımız, üzüntülerimiz, hüzünlerimiz oldu.

Güzellikleri; düşünsel, moralsal, fiziksel irademizi katarak, kullanarak bizzat kendimiz yarattık; ya da dostlarımız bize bağışladı. Ötesi bize bağlı olmadan, irademizin dışında gelişti. Özelimizle ilgili yanıyla hayat zaten böyle bir şey.

Genel olarak ise 2015 malesef mazlum halklara, yoksullara, kadınlara, gençlere, çocuklara büyük acılar getirdi. Suriye’de olduğu gibi onbinlerce insan katledildi, milyonlarcası yerinden yurdundan edildi,göç ettirildi. Göç yollarında yaşanan sıkıntıların, çekilen acıların, ölümlerin de biz sürgünler olarak zaten yabancısı değiliz.

Yine 2015 yılında, barıştan, özgürlükten, insan hakları ve demokrasiden yana yüzlerce insan Ankara’da, Suruç’ta, Paris’te katledildi İnsan hakları savunucusu, değerli hukukçu, Tahir Elçi Diyarbakır’da önceden planlanarak devlet güçleri tarafından öldürüldü. Daha kanı kurumadan, faili bulunmadan şimdi de vurulduğu şehir yakılıp yıkılıyor. Siyasetçiler, seçilmişler, gazeteciler tutuklanıyor.

Diktatörlük rejimi Silvan’da, Nusaybin’de, Şırnak’ta, Cizre’de, Sur içi’nde çocuk, kadın, yaşlı, hasta demeden öldürüyor.

Binlerce yıllık bir uygarlık tanklarla, havan toplarıyla bombalanıyor. Sur içi’nde tarihe, uygarlıklara tanıklık etmiş yüzlerce değer var. Yapılar var. Camiler, Ermeni, Süryani, Protestan, Keldani kiliseleri var.

Türkiyeli sosyalistleri, komünistleri yakından ilgilendiren Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın, İsmail Bilen’in çok sayıda yaşlı kuşak Kürt aydınının kaldıkları tarihi hapishane var.

Aydınları, yazarları, şairleri yakından ilgilendiren Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmed Arif’in evleri, heykelleri, müzeleri, eşyaları var.

Başta insan hayatı olmak üzere söz konusu tarihi ve kültürel değerleri koruyalım. Onlar için sesimizi yükseltelim. Dayanışmada bulunalım.

Bu Eserlerin Dünya kültür mirası arasına alındığını Avrupalı Kurumlara hatırlatalım.

Bu inanç ve duygularla yeni yılınızı kutlarken, 2016’nın size özel yaşamınızda sevinç ve mutluluk, halklarımıza da ölümlerin, göçlerin ve sürgünlerin olmayacağı, barış ve özgürlük dolu günler getirmesini dileriz.

Avrupa Sürgünler Meclisi adına

Eş sözcüler:

Selma METİN -Fevzi KARADENİZ

 

270 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir