BiLGiLENDiRME TOPLANTISI

912820_462028380544673_479113384_n
 
Avrupa Sürgünler Meclisi İsvicre temsilcileri olarak biz   Bern Alevi Derneğinde  bilgilendirme toplantısı  yaptık.
 
Ben , Esma Güneş Uzun ve Teslim Töre  Isvicre Avrupa Sürgünler Meslisi temsilcileri olarak , 28.04.2013 ( pazar ) tarihinde Isvicre`nin Bern şehrinde Alevi Derneğinde , genel olarak sürgünler ve sürülme üzerine , özel olarakta Avrupa Sürgünler Platformu`nun kuruluşu, ona bağlı olarak Avrupa Sürgünler Meclisi`nin yapısı , amaçları ve çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledik.
 
Amaçımız ; 15 Aralık 2012  tarihinde kurulan Avrupa Sürgünleri Platformu`nun kitleler tarafindan tanınması , bilinmesi ve kitlelerin kendilerini bu sivil demokratik oluşumun içinde görmelerini sağlamak.
Avrupa Sürgünler Meclisi`nin , Avrupa`nın çeşitli ülkelerinde sürgünler ve sürgünlükle ilgili vereceği her türlü mücedeleye katkı vermelerini ve birlikte mücedele etmelerini sağlamak.
 
Yaptığımız toplantıda da ; Avrupa Sürgünler Meclisi`nin  tamamen sivil  demokratik bir oluşum olduğunu , herhangi bir parti veya dernek içinde yer almadıgını, gerek etnik kökenlerinden – gerekse siyasi düşüncelerinden dolayı ülkelerini terk etmiş, Avrupanın çeşitli ülkelerinde  sürgünde bulunan  her milliyetten, ulustan  insanlara ve devrimci , demokrat , aydın , yazar , şair ve sanatcılara ulaşmak , sorunlarını paylaşmak, duyarlı olmalarını sağlamak ve bu kitle ile birlikte  perspektifi   doğrultusunda mücadele etmek olduğunu anlattik.
Ayrıca , Avrupa Sürgünler Meclisi`nin  hedefinde ; 
 
TÜM SÜRGÜNLERIN VATANDAŞLIK HAKLARI KAYITSIZ ŞARTSIZ İADE EDİLMELİ
EL KOYDUKLARI MAL VARLIKLARI İADE EDİLMELİ
KAMU HAKLARINDAN MAHRUMİYETE SON VERİLMELİ
BÜTÜN BU ZARARLAR İÇİN TAZMİNAT ÖDENMELİ
12  EYLÜLÜN  TÜM KURUMLARI— BASTA ANAYASA OLMAK ÜZERE— IPTAL EDILMELI
12 EYLÜL YARGILAMALARI TÜM SONUÇLARIYLA BİRLİKTE İPTAL EDİLMELİ
TÜM SÜRGÜNLERİN  ÜLKELERİNE  ÖZGÜRCE DÖNEBİLMELERİİÇİN SINIRSIZ KOŞULSUZ GENEL AF ÇIKARILMALI
 
gibi çalismalarının da  olduğunu ve ayrıca yapacağı akademik çalişmalar sonrasında bir ARSİV , BİR VERİ BANKASI- BİLGİ BANKASI nı da oluşturacağını anlattık.
 
Ayrıca ; Avrupa Sürgünler Meclisi`nin iki çalişmasından bahsederek ; 2000 – 2007 yılları arasında Almanya`da öldürülen 10 insanın davasında  Münih Yüksek  Mahkemesinin yaptiği haksızlığı ve buna karşı Avrupa Sürgünler Meclisi olarak bizim Alman Konsolosluğuna yaptiğımız protesto eylemini anlattik,
ve  devrimci  , şair ENVER KARAGÖZ`ün hayatından  ve mücadelesinden bir kesit anlatarak , onun isminin Artvin Öğretmen okuluna verilmesi için başlattığımız imza kampanyasını da orada imzaya açtık.
 
Toplantı büyük  ilgiyle izlendi ve dinlendi.Toplantı sonrasında çokca soru soruldu.Birçok arkadaş bu demokratik oluşumun içinde yer alabileceğini söyledi ve yapacağınız her eyleme katılırız dedi.Bazı arkadaşlar böylesi bir oluşuma neden gerek gördüğümüzü , sonuçta ; demokrasi ve insanhakları mücadelesı veren kurum ve kuruluşlarında  hemen hemen benzer hedeflerinin olduğunu  söylediler. Bazı arkadaşların da önerilerı oldu. Mesela ; bir arkadas ” ben ülkeye gidersem askerlik sorunundan dolayi tutuklanirim . Ayrıca ben zaten askerlik yapmakta  istemiyorum. Bu konuyuda çalışmalarınıza dahil ederseniz sevinirim ” dedi..
Başka bir arkadaş da ” sürgün olup interpol tarafindan aranan ve  Avrupa`nin  herhangi bir ülkesinin vatandaşı olan bir insan yine Avrupa`nın başka bir ülkesine gittiğinde tutuklanıyor  ( ya da tutuklanacagı konusunda tehdit ediliyor ) ve Türkiye`ye gönderilmekle tehdit ediliyor ” dedi ve bu konuyuda çalışmalarınıza dahil ederseniz seviniriz diye belirtti.
 
Arkadaşların önerilerini ciddi bulduğumuzu ve  bunları Avrupa Sürgünler Meclisi toplantısında  ve Yürütme toplantısında dile getireceğimizi söyledik ve toplantıya katılan arkadaşlara teşekkür ederek toplantıyı bitirdik.
 
Güneş Uzun
 

596 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir