BASINA VE KAMUOYUNA LİCE’DE YAPILAN DEVLET KATLIAMINI KINIYORUZ.

lice_6599

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde barışçıl biçimde demokratik eylemlerle barışı sahiplenmek için yeni askeri operasyonlara, kalekol, karakol ve baraj yapımına karşı 15 gündür eylemde olan sivil halka asker ve polislerin yapmış oldukları Saldırı sonucunda 2 kişi katedilmiş ve onlarcası yaralanmıştır. Lice‘de AKP savaş hükümetinin Tayip Erdoğan’ın B ve C planlarını devreye koyarak yapmış olduğu bu katliamı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

2013 Newroz’unda kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan tarafında ilan edilen demokratik barış sürecin üzerinden neredeyse bir buçuk yıl geçti. Kürt halk önderi Öcalan’ın başmüzakereci olarak sürdürdüğü KCK ve Kürt özgürlük hareketinin diğer tüm bileşenlerinin mutabakat içerisinde yürüttükleri sürecin oldukça sancılı, kaygılı endişeli,  ve yeni gelişmelere gebe bir seyir izlediği görülmektedir.

AKP hükümeti  adım atma yerine Çözüm ve Müzakere Süreci’ndeki Çatışmasızlık ortamını fırsat bilerek  kurdistan’da kalekollar, barajlar, sınır yolları, tel örgüleri inşa ederek, koruculuk sistemini geliştirerek,  metropol kentlerde Milliyetçilerin eliyle kürtler üzerinde sokak terörü ve linç girişimleri yaparak, barış sürecini sabote etmeyi veya amacından saptırmaya çalışarak, savaştaki ısrarını sürdürmektedir.

Başından beri AKP hükümeti ve faşist TC devletinin çözüm süreci konusundaki samimiyetsizliğini bir kanıtı olduğunu anlamış olan halkımız pek çok yerde bu savaş planlarına karşı demokratik tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur. Son dönemlerde yapılan uyarıcı açıklamalara karşı başta Lice, Silvan, Meskan Dağı, Karlıova, Hakkari, Yüksekova, Amed gibi yerlerdeki halk hareketlenmeleri, ‘kalekol’ inşaatlarına, barajlara ve diğer saldırı planlarına karşı halk direnişleri geliştirmiş. AKP’nin yasal ve fiili adımları atmamakta direnmesi, Başbakanın çözüm ve müzakere sürecine uygun bir dil, üslup ve gelişme için çaba göstermek yerine, her geçen gün yeni manevralar araması, AKP’nin Kürdistan’da ve tüm Türkiye’de baskıyı ve şiddeti artıran uygulamaları çözüm politikası olmadığını gösteriyor.

Kürt sorununun eşit haklara dayalı demokratik çözümü yalnızca Kürtlerin, Kürt özgürlük hareketinin sorunu değil. Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi aynı zamanda işçi sınıfı ve tüm ezilen halklarında sorunudur.

Kürt halkı sahte vaatler ve boş laflara da artık kanmaz. Halkımız Öldürmekle, tehditlerle, zorbalıklarla  özgürlük davasından yılmayacağını görkemli direniş tarihiyle ıspatlamıştır.

Almanya Kürt dernekleri Federasyonu YEK-KOM olarak, Lice’de halkımıza karşı yapılan katliamı şiddetle protesto ediyoruz. Türk Devleti, halkımıza saldırmaktan vazgeçmeli, kalekol ve baraj yapımlarını durdurmalıdır. Sorunun çözümü için acil olarak pratik adımlar atmalıdır.

YEK-KOM olarak başta halkımız olmak üzere , barış, özgürlük, demokrasi ve halkların kardeşliğinden yana olan herkesi, AKP iktidarının Lice’de gerçekleştirdiği katliamı protesto etmeye ve Lice halkının yalnız olmadığını, bu türden katliamlara sessiz kalmayacağımızı göstermeye çağırıyoruz

YEK-KOM; ALMANYA KÜRT DERNEKLERİ FEDERASYONU

Düsseldorf; 08.06.2014

371 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir