Basin ve düsün yasamimizin seçkin emekçisi Ugur Hüküm’ü kaybettik

ugur

Türkiye basın ve düşün yaşamının yurt dışındaki seçkin simalarından Uğur Hüküm’ü kaybettik. 

 

Uzun yillar Paris temsilciligini yaptigi Cumhuriyet Gazetesi’nin 4 Temmuz günü saat 16.19’da verdigi flaş habere göre, “Uğur Hüküm (64), geçirdiği kalb krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdi.”

 

1949 yilinda Istanbul’da dogan Ugur Hüküm, Türkiye’de basladigi yüksek ögrenimini 1973’te gittigi Paris’te tamamlamis, sosyolog, arastirmaci, gazeteci ve elestirmen olarak Altyazı, Nokta, Notos, Oluşum, Radikal, Tiyatro Dergisi, Türk Sineması ve Yeni İnsan-Yeni Sinema gibi çesitli yayin organlarina yazi ve incelemeleriyle büyük katkida bulunmustur.

 

Hüküm son zamanlarda Istanbul’daki Sol Gazete‘ye de Paris’ten notlar yazmaktaydi.


1980 Darbesi’nden sonra cunta yönetimine direnis için yurt disinda kurulan Demokrasi Için Birlik Avrupa Komitesi’nde de yeralan, Tek Cephe ve Info-Türk’e yazilariyla katkida bulunan Hüküm, o dönemde sinema çalismalarini yurt disinda sürdüren Yilmaz Güney’in de asistanligini yapmistir.


1993’den itibaren France International Radyosu’nun Türkçe yayinlarini yöneten Hüküm aynizamanda Radio Soleil‘in de kurucularindandir.

15 yildir Cannes Film Festivali’nin elestirmenligini de yapan Hüküm, Vesoul, La Rochelle, Taormina, New Delhi festivallerine de juri üyesi ya da tartismaci olarak katilmistir.

Ugur Hüküm ve esi Defne Gürsoy’un birlikte hazirladiklari “Istanbul: Bir Sivil Toplumun Dogusu” (Istanbul: émergence d’une société civile) adli eser Türkiye üzerine Fransizca yayinlanmis baslica basvuru kaynaklarindan biridir.

Yillarca birlikte dostlugunu ve mücadele arkadasligini paylastigimiz sevgili Ugur’u yitirmis olmaktan ötürü acimiz büyüktür.

Esi Defne Gürsoy’un ve çocuklarinin derin acisini paylasiyor, tüm dostlarina, basin ve düsün dünyasina bassagligi diliyoruz.

Dogan Özgüden – Inci Tugsavul

 

426 kez okundu.

Check Also

VATANSIZ Belgeseli 9 Haziran’da Köln’de

Antalya, Ankara, İzmir, Boston ve Paris’ten sonra 9 Haziran’da Köln’de Belgesel, 12 Mart askeri darbesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir