Avukatlar Kürt ve ATİK’li tutsaklara dönük hukuksuzluğu takip edecek

13434888_983641405038106_986833056120467678_n
Sizlerin de takibettiği gibi; Figen Yüksekdağ’ın, ya da diğer milletvekillerinin Avrupa’da katıldığı etkinlikler “Hapishanelerle Dayanışma Etkinlikleri” olarak adlandırılmaya başlandı.
Bombalanan şehirlerdeki tutsakların yüzlercesi sürüldü. Ve aşağıdaki haberde de ifade edildiği gibi; adeta 4 pilot alan seçildi.
Dr. Banu Büyükavcı’nın Almanya hapishanesinden yazdığı mektupta; “hükümlüler tek tip elbise giymek zorunda…” yönlü bir aktarım vardı. Bunu Türkiye topraklarında bir türlü başaramadılar…ama ısrarlarına devam ediyorlar..
Kısaca: Tek tip kıyafet değil ama, yaz-kış sadece 3 kat kıyafeti hücrede bulundurabilme- çamaşır için dahi sadece bir leğen bulundurabilme- yedeksiz tek bir nevresim bulundurabilme- su şişelerine varana kadar, biri iade edilmeden diğerini alamama- temizlik malzemelerinde bile fazla hiçbir şey bulundurulamama gibi yeni yönetmelikler başladı hapishanelerde….
F Tipleri’nin, tam da RAF tarihi olarak okuduğumuz hallere evrilmesinin somut adımları atılmakta… 
Tam izolasyon; hiçkimseyi görememe… Bunlar Ağır Müebbet hapis cezası almış tutsaklara tarihini okuduğumuz biçimiyle uygulanmakta… (Bundan 6 ay önce gerçekten böyle değildi. Tutsaklarla sürekli yazışmayı sürdürdüğüm ve direk bir ‘tutsak yakını’ olduğum için; 6 ay öncesiyle bugün arasındaki uçurumu ifade edebilecek söz bulamıyorum; belki VANDALİZM!!!!!!)
Hücreler apansız basılmakta, fazla olan bütün eşyalar toplanmakta…
Ardından kafa-göz dağıtılmakta, kafa koparma tehditlerine varan tehditler savrulabilmekte: açık bir VANDALİZM…
 
Bu; Türkiye topraklarını da bekleyen gelecek günlerin habercisi olsa gerek… Ki artık Avrupa topraklarında da hapishaneler dilimizde pelesenk….Alman kurumlar dahi, henüz buralarda olanları-tutsakların koşullarını kafalarında realize edememekteler…ne de olsa ‘tutsaklar’ gündemli çok uzun bir tarihsel mola içerisindeler….(Rote Hilfe gibi kurumların kuruluş sebebi olsa dahi, üyeleri duyduklarına inanamayabiliyorlar….)
 
Tüm bunlara rağmen; yığınla küçük küçük grup hala, hapishanelere kitaplar göndermekte, onların ürünlerini sergilemekte, şiirlerini-yazılarını derleyip kitaplar haline getirmekte, koşu devam etmekte…
Sadece genel bir tablo olarak şu haberi iletiyorum. Zamanınız olur da tutsak mektuplarına gözatabilirseniz, yeni uygulamalara dair daha somut fikir edinebilirsiniz…

Avukatlar Kürt ve ATİK’li tutsaklara dönük hukuksuzluğu takip edecek

Türkiye’den bir avukat heyeti Almanya’ya geldi. Heyet, Kürt ve ATİK’li tutsaklara dönük hukuksuzluğu takip edecek.

14 Haziran 2016 Salı 10:59
HAMBURG – ANF

Türkiye’den Almanya’ya gelen avukat heyeti, Alman hukukunun Kürt ve ATİK’li tutsaklara yönelik yaklaşımlarını incelemek amacıyla cezaevi ziyaretinde bulunacak ve davaları izleyecek.
Hamburg’a Pazartesi ulaşan heyette şu isimler yer alıyor: “Ercan Kanar (Savunmaya Özgürlük Platformu), Şule Recepoğlu (Özgürlükçü Hukukçular Derneği), Kemal Toraman (Açılım Hukuk Bürosu), Özlem Gümüştaş (Ezilenlerin Hukuk Bürosu), Kazım Bayraktar.”
Heyet 9 gün boyunca Almanya’yı gezeek; Hamburg, Düsseldorf, Duisburg ve Munich kentlerinde inceleme yaparak çeşitli girişimlerde bulunacak. Heyetin programında Alman avukatlarla görüşmeler, paneller ve basın açıklamaları da bulunuyor.

‘ARTIK ALMAN HUKUKUNU İZLEMEYE İHTİYAÇ VAR!’

Hamburg’a gelen heyet, akşam saatlerinde MLPD, Courage, ATİF, AGİF ve Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla düzenlenen, ‘özgürlük savaşçılarıyla dayanışma‘ mitingine katıldı. Alman Ceza Kanunu’nun 129 b maddesinin kaldırılması ve Hamburg’ta yargılanan Kürt Siyasetçi Bedrettin Kavak’ın serbest bırakılmasının talep edildiği mitingde, Avukat Ercan Kanar bir konuşma yaparak, heyetin amaçlarını özetledi. Eskiden Almanya’dan gelen heyetlerin Türkiye’deki siyasi davaları izlediklerini belirten Kanar, Almanya’nın Türkiye politikaları doğrultusunda uyguladığı baskılardan dolayı artık Türkiye’deki avukatların Almanya hukukunu izlemeye ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Ardından Bedrettin Kavak’ın avukatlarından Frank Jesenski söz alarak, Erdoğan’ın Kürtleri yok etme istemini, Almanya devletinin tutumuyla güçlendirildiğini söyledi. Hiçbir şahsi suç işlemeyen Kürt siyasetçilere’ terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla üç ile altı yıl arası hapis cezaları verilmesini kınayan Jesenski, TKP/ML’ye üyelikten yargılanan 10 tutuklunun duruşmasının 17 Haziran’da başlayacağını belirtti.

KAVAK’IN DURUŞMASI TAKİP EDİLİYOR

Mayıs ayında başlayan Bedrettin Kavak’ın bugünkü duruşmasını takip eden avukat heyeti, sabah saat 08.30’ta mahkeme binası önünde düzenlenen bir basın açıklamasına katıldı. Hamburg Sol Parti Milletvekili Martin Dolzer, davanın siyasi nedenlerle açıldığına işaret ederek, PKK yasağının kaldırılmasını talep etti.
Hamburg Sol Parti’nin saat 19.00’da eyalet parlamentosunda düzenleyeceği ‘Türkiye’deki politik ve hukuki gelişmeler’ paneline ise Av. Kanar’ın dışında HDP Van Milletvekili Tuğba Ezer, Almanya Sol Parti Milletvekili Jan von Aken ile Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir katılacak.

Yarın ise, avukatlar Bedrettin Kavak’la cezaevinde görüşecek.

312 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir