Avrupa’da yaşayan halklar Kobanêliler için geldi

URFA 03.12.2014 11:42:32 90cf2d087b1839520f2046da6c34817d
Çetelerinin saldırıları nedeniyle yerinden edilen Kobanêliler’in durumunu yerinden incelemek için Avrupa’da yaşayan halklar ve inançların temsilcilerinden oluşan ABDEM heyeti Suruç’a geldi. Heyet incelemelerini raporlaştıracak.
DAİŞ’ın işgal girişimlerine karşı direnen Kobanê’den zorla göç etmek zorunda kalanların durumunu yakından izlemek amacıyla Avrupa’dan bir heyet Suruç’a geldi. Çeşitli alanlarda faaliyet yürüten 57 STK’nin temsilcilerinden oluşan Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi’nde (ABDEM), Êzîdî, Alevi, Laz, Asuri-Süryani, Hıristiyan, Musevi Türk ve Kürt gibi çeşitli halklar ve inançlardan temsilciler bulunuyor.
Suruç’a gelen 9 kişilik ABDEM heyetinde, çadır kentte ve evlere yerleştirilen Kobanêlilerin ve sınır hattında Kobanê direnişine destek vermek amacıyla nöbet tutan yurttaşları ziyaret edecek. Heyet, Amara Kültür Sanat Merkezi’nde Kobanê Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kobanê Kriz Koordinasyonu üyeleriyle bir araya gelerek, Kobanêliler ile ilgili bilgi aldı. Ardından çadır kentte geçen heyet, Kobanêlilerle görüştü.
Heyetin çalışmasına ilişkin bilgi veren ABDEM Eş Sözcüsü Şafak Arabacı, 3 gün boyunca Kobanêlilerle görüşeceklerini ve izlenimlerini raporlaştırıp ilgili kurumlara ileteceklerini ve daha fazla gündemleştirmek için çaba harcayacaklarını söyledi.
Tüm dünyanın gözünün çevirili olduğu halkların umuduna dönüşen Kobanê’yi hayranlıkla izlediklerini belirten Arabacı, “Buradan insan haklarından, demokrasiden ve barıştan yan alan her kuruma ve bireye Şengal ve Kobanê halklarıyla dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıyoruz” dedi.

ANF da yayınlanan Avrupa dan giden Heyetin basın acıklaması.

 

643 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir