Avrupa Sürgünler Meclisi “Sürgün Kongreleri için start verdi”

Avrupa Sürgünler Meclisi 16 Mart günü Köln’de toplandı. Geçtiğimiz yılın aralık ayında kurulan Meclis, 23 kurucu üyeden oluşuyordu. Yürütme Kurlunun ikinci toplantısında aldığı karar üzerine toplanan Meclis, oluşturulduğundan bu yana ilk kez toplanmış oluyor.

Avrupa Sürgünler Platformu, Avrupa’da bulunan sürgünlerin haklarının savaşımını vermek için 15 aralık 2012 tarihinde Almanya’nın Köln kentinde kurulmuştu.

PROGARAM VE TÜZÜK TATIŞMALARI

Yedi saat süren meclis toplantısında başta program olmak üzere birçok konu tartışıldı. Hazırlanan program taslağı üzerinde yürütülen tartışmalar sonrasında, gelen öneri ve görüşlerin dikkate alınarak taslağın 2 Nisan tarihine kadar son halini alması kararlaştırıldı. Bunun için dört kişiden oluşan bir komisyon oluşturuldu.

Sürgünler Platformu’nun tüzel bir kimliğe sahip olması için hazırlanan tüzük de ele alındı. Tüzüğün dernek baz alınarak hazırlanmış olması yeterli bulunmadı. İşleyiş ve tüzel kişilik olarak tüzük tartışması vakıf olmanın koşullarının araştırılması amacıyla ertelendi.

Meclis ve Yürütme Kurulu’nun toplantı yapacağı toplantılar da bir peryoda bağlandı. Buna göre, Meclis 3 ayda bir, Yürütme Kurulu ise 6 haftada bir toplanacak.

MECİLİS VE YÜRÜTME KURULU GENİŞLETİLDİ

Yürütme Kurulu’nun son toplantısında yaptığı “Meclis ve Yürütme Kurulu’nun genişletilmesi” çağrısı üzerine Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa, Almanya ve Avusturya’dan yeni katılımlar oldu. Çağrı üzerine bu toplantıya yaklaşık 50 kişi katıldı. Yeni üyelerle 23 kişiden oluşan Meclis üye sayısı 35 kişiye çıktı. Daha önce 9 kişiden oluşan Yürütme Kurulu da yeni katılımlarla birlikte 12 kişi oldu

ETKİLİ BASIN ÇALIŞMASI

Avrupa Sürgünler Platformu, kurulduğundan bu yana basın ayağının oluşturulmasına önem vermişti. Bu nedenle “Eylul Surgunleri” adıyla bir facebook sayfası açmıştı. Sayfanın erişimci sayısının kısa sürede 20 bine varması, bir Wep sayfasının açılmasını zorunlu kılmıştı. “Avrupa Sürgünleri” adıyla bir sayfa hazırlanmış ve yayına başlanmıştı. Meclis toplantısında Web sayfasının güçlendirilmesi için yayın kuruluna yeni atamalar yapıldı. Buna göre, Selma Metin, Mahmut Turabi Özkan, Erdal Boyoğlu, Metin Ayçiçek ve Adil Yiğit yeni yayın kurulunu oluşturacaklar.

İSTANBUL VE BRÜKSEL’DE SÜRGÜNLER KONFERANSI

Çalışma planın görüşüldüğü gündem maddesi ise ASP”nin iç yapısını güçlendirmek ve Sürgün sorunun Türkiye’ye taşınması kapsamında tartışıldı. Yakın ve uzak gelecelerdede yapılacak çalışmaların tartışıldığı toplantıda Eylül ayına kadar yapılacak çalışmalar belirlendi. Buna göre: Avrupa’nın farklı ülkelerinde geniş katılımlı tanıtım toplantıları yapılacak. Bu çalışmalar eylül ayında yapılacak genel bir toplantıyla daha etkili hale getirilecek.

Sürgünlerin sorunun Türkiye’ye taşınmasının kararlaştırıldığı toplantıda biri Brüksel’de diğeri de Türkiye’de olmak üzere iki konferans veya Sempuzyum yapma sonucuna varıldı.

Yapılacak Konferanslar veya sempuzyumlarla Sürgünler sorununun Türkiye’nin gündemine tanınarak tartışılması amaçlanıyor.

Bu durumda gözler daha şimdiden Eylül ayına çevrilmiş oldu.

DSC_0654

 16 Mart günü Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen Meclis üyeleri  DSC_0641

 

1613 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir