ASM Yürütme Kurulu 5. Toplantısını Köln`de gerçekleştirdi

ASM 5. Yürütme Toplantısı

KÖLN- ASM Yürütme Kurulu 5. Toplantısını Kölnde gerçekleştirdi.

"12 Eylülden Günümüze Türkiye” konulu başarılı bir sempozyumun gerçekleştirilmesinin ardından bir gün sonra ASM Yürütme Kurulu üyeleri ve ASM Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda; 6. Kongrede seçilen Yürütme Kurulunun Covid 19 nedeniyle daha önce on-line olarak gerçekleştirdiği dört toplantı da aldığı kararlar ve yapılan çalışmalar değerlendirildi.

ASM çalışmalarının görünür olduğu belli eksiklikleri olsada Kurumsal çalışmasını sürdürdüğü ve alınan kararları esasta gerçekleştirdiği görüldü.
Önümüzdeki dönemin çalışma planı üzerine tartışılarak çeşitli öneriler değerlendirildi ve somut kararlar alındı.

18 Aralık 2022 tarihinde ASM nin kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle ; 10 yıl boyunca yapılan çalışma ve faaliyetlerden oluşacak sinevizyon hazırlanacak ve Nürnberg`de 10 Kuruluş yılı Etkinliği gerçekleştirilecek.

SÜRGÜN Dergisi 6 şar aylık Periyotlarla çıkarılmaya devam edilecek. Derginin içeriği ve dağıtımı üzerine değerlendirmeler yapılarak, basılı adetin 400 e düşürülmesi benimsendi.

ASM Hukuk Komisyonunun güçlendirilmesi, ASM Medya Çalışma grubunun daha koordineli çalışması, web sayfasının güncellenmesi, Sürgün Emeklerin arşivine yönelik çalışma yapılması, TV`lerde ” ASM ve Sürgünlerin Mücadelesi” konulu programların gerçekleştirilmesine yönelik görevlendirmeler yapıldı.

2023 de TC tarihinin 100. yılı olması nedeniyle gelecek yıl içinde ” 100 yıldır süren Halklara yönelik baskı ve Katliamlar tarihi ” konulu Mannheim, Köln ve Nürnberg` de diğer devrimci, demokratik kurumlarla birlikte Mart ayından başlamak üzere sempozyumlar yapılması kararlaştırıldı.

2023 Eylül ayında Paris`te Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya şahsında Sürgünler Konferansı gerçekleştirilmesi benimsendi.

Türkiye`de gelecek yıl olacak seçimlere dair tartışmalar yürütülerek; ASM olarak Sürgünlere özgürlük yollarını açacak, ülkelerine özgürce hiç bir uygulamaya uğramadan dönmeleri önündeki hukuksal engellerin kaldırılması, vatandaşlıktan atılanların geri alınması, mal varlıklarına el konulan sürgünlerin mal varlıklarının geri iadesi, işkence görmüş baskı ve takibata uğramış Sürgünlere siyasal alanda konulan yasakların kaldırılması ve yasa çıkartılarak 12 Eylül ve devamında alınan tüm mahkeme kararlarının ortadan kaldırılması… gibi başlıca konuları programına alan bu yönlü çalışmalar içinde olacak tüm demokrat güçlerle ve partilerle çalışılması görüşü benimsendi.

Sempozyuma katılan değerli konuşmacı konuklar; Doğan Özgüden, Berivan Aymaz, Banu Güven ve  Aysel Ocaka video kayıt ile dayanışma gösteren Ahmet Telli ve Gökay Akbuluta , katılarak destek veren herkese ve ASM Sempozyumuna ve toplantısına ev sahipliği yapan MÜZE çalışanlarına, Prof. Kemal Bozay`a ve Köln ASM çalışma grubuna teşekkür edilerek. Toplantı sonlandırıldı.


85 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir