ASM Yürütme Kurulu 2. Toplantısını gerçekleştirdi

asm-logo1-423x300

MANNHEİM: ASM Yürütme Kurulu 2 Toplantısını Mannheim`de gerçekleştirdi.

ASM yürütme Kurulu üyeleri bir eksik üye ile toplandı. Toplantıya ASM Meclis üyelerinden de izlemek için katılanlar oldu.

Yapılan toplantıda alınan kararlar ve değerlendirmeler, ASM sözcüleri  tarafından şöyle özetlendi ;

Dünyada emperyalist politikaların sonucu olarak, savaş, yıkım, işgal, katliam, siyasal baskı ve ekonomik nedenlerle, Avrupaya yoğun bir göç dalgasının yaşandığı, sürgünde yaşamak zorunda olanların sayılarının arttığı bir süreçteyiz.
Bu durum tüm demokratik kurumlara olduğu gibi ASM olarak bizlere de görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Sürgünlerin sorunlarını görünür kılmak, seslerini duyurmak ve imkanlar ölçüsünde dayanışma ve yardımda bulunmak gibi amaçları olan, Avrupa Sürgünler Meclisi`nin Yürütme Kurulu bir araya gelerek çalışmaların koordinesini görüştü. Yürütme Kurulu toplantısında, iki toplantı arasında Kamuoyuna yönelik ve ASM bünyesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

  • ASM olarak Türkiye hapishanelerindeki Tecrite yönelik olarak, Avrupada sürdürülen dayanışma Açlık Grevlerine Strassburg ve Nürnberg`de kurumsal ziyaretler gerçekleştirildi.
  • ASM web sitesinde bazı değişikliklere gidildi. Facebook, twitter gibi sosyal medya paylaşımlarının daha etkin kullanılması kararlaştırıldı.
  • Sitede, Sürgünlük konusuna dair bilimsel,  akademik yazı ve çalışmaların yayınlanması  yanında, Sürgünler sorununa yönelik haftalık yazıların yer alması için, ASM Meclis üyelerinin yazılar yazmasına yönelik görevlendirmeler yapıldı.
  • Web sitesi üzerinden ASM Hukuk Komisyonunun İnterpol`den arananlara dair başlattığı çalışma ilgi gördü. Yapılan başvurularla ilgilenilmekte olup, ilgili olanlara informasyon verilmeye devam edilmektedir.
  • ASM Meclis üyeleriyle daha düzenli ilişkilenme ve Üyeleri çalışmalara katmaya yönelik eksikliklerin devam ettiği tespit edilerek, 200 civarında olan bileşene,  e-posta üzerinden yeniden ulaşma ve ilişkilenmeyi koordine etmeye yönelik görevlendirmeler yapıldı.

Önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalara ilişkin;

  • 27 ve 28 Nisan 2019 tarihlerinde İsviçre`nin Basel ve Bern kentlerinde ASM tarafından gerçekleştirilecek Panellerin içeriği ve konuşmacıları belirlendi. Önümüzdeki kısa sürede çağrı ve davetin yayınlanması kararlaştırıldı.
  • Mayıs başında “SÜRGÜN” dergisinin 1. sayısının bin adet olarak çıkartılması kararlaştırılarak, Dağıtım yapılacak yerler planlandı.
  • Haziran Ayı içerisinde Hollanda ve Avusturya da,  Kasım ayında Berlin`de ASM tanıtım panelleri gerçekleştirilmesine yönelik planlamalar yapıldı.
  • 14 Eylül 2019 tarihinde, 12 Eylül cuntasının yıldönümünü lanetleyerek, 9 Eylül 1984 de Sürgünde yaşamını yitiren Yılmaz Güney`e atfen, Frankfurt kentinde “SÜRGÜNLER BULUŞMASI” gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Bu buluşmaya davet edilecek Sürgünde olan Gazeteci, Akademisyen, Yazar ve Sanatçıların davet edilmesi ve çalışmaların başlatılması planlandı.
  • 20 Ekim 2019 tarihinde Nürnberg kentinde “SÜRGÜNLER KONFERANSI” yapılması planlandı. Bu Konferansta; Sürgünlük tarihi ile Sürgünlerin Kendi ülkelerindeki mücadelelere katkıları ve deneylerini içeren konuşmacıları ( Filipinler, İran, Türkiye, Kürdistan, Cezayir, Suriye vb. ülkelerinden ) katmaya çalışılması için görüşmeler yapılması kararlaştırıldı.

Başarıyla ve kolektif bir ruhla gerçekleşen toplantıda alınan kararların ve görevlendirmelerin değerlendirilmesi ve gelişmelere göre planların somutlanması için, ASM Yürütme Kurulunun 13 Temmuz tarihinde tüm bileşenleriyle Köln`de buluşması kararlaştırıldı.

Mannheim, 30-03-2019

 

213 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir