ASM Yürütme Kurulu 2. Toplantısını gerçekleştirdi.

ALMANYA – Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu dün 28 Şubat 2022 tarihinde 2. Olağan toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
2 Üyenin mazeret bildirerek katılamadığı toplantıda ASM YK`sinin diğer 10 Üyesi yer aldı. Saat 18.00 de başlayıp 20.30 da sonlanan toplantıda önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalar planlanarak somutlandı.

  • Emperyalistler arası çıkar dalaşının giderek tırmandığı ve kutuplaşma politikalarının ivme kazandığı süreçte Rusyanın Ukrayna`ya yönelik saldırısı, ABD, NATO ve AB ülkelerinin savaşı tetikleyen ve kışkırtan politikaları, silahlanma ve savaşa yönelik artırılan bütçeler; Savaşları artıracak ve gerginliği tırmandıracaktır. Gelecekte daha fazla kan ve gözyaşı içinde; Batı Avrupaya gelişlerin, sürgün ve göçlerin artacağı bir süreç yaşanacaktır. Bu tehlikeli gidişe karşı tüm toplumsal kesimlerin savaşın yıkıcı, tahrip edici, katliamcı yüzüne karşı duran,” İşgallere ve Savaşlara Son!” şiarıyla barış ve ateşkese yönelik çağrıların yanında olarak haksız savaşların son bulması için yürütülen çabalara destek olunmalıdır.” anlayışı çerçevesinde, ASM olarak planlanan çalışmaların bazılarını Kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.

Buna göre;

  • 27 Mart 2022 Pazar günü Saat 18.00 de ASM Meclis Üyelerinin katılımıyla digital ortamda bir Meclis toplantısının yapılması kararlaştırıldı. Toplantıya katılım linki Meclis Üyelerine ve ASM çalışmalarına destek olan kesimlere iletilecektir.
  • 3 Nisan 2022 Pazar günü Saat 12.00 de, ASM Yürütme Kurulunun fiziken bir araya gelerek 3. toplantısını Mannheim`da gerçekleştirmesi kararlaştırıldı.

*16 Ekim 2022 tarihinde Nürnberg`de yapılması planlanan ASM 10. Kuruluş yılına dair etkinliğin konseptinin Yapılacak Meclis ve Yürütme toplantısında gelecek önerilerle somutlanmasında hem fikir olundu.

  • SÜRGÜN Dergisi 4. sayısının Haziran 2022 tarihinde çıkartılması kararlaştırılarak, Dergide yer alacak yazı ve konuların içeriklerine dair fikirler ortaya konuldu. Gelecek sayıda Okur köşesi açılması, eleştiri ve önerilere yer verilmesi benimsendi.
  • Devrimci 78`liler Federasyonu ile 12 Eylül Cuntasının yargılanması ve mahkum edilmesine yönelik iç Hukukun bitmesi nedeniyle, AİHM e başvurunun yapılacağı önümüzdeki aylarda konuyu Kamuoyunun gündemine taşımak için TV programları ve etkinlikler yapılması kararlaştırıldı ve görevlendirmeler yapıldı.
  • ASM bünyesinde oluşturulan Hukuk, Kadın ve Medya Komisyonlarının önümüzdeki günlerde çalışmalarının sonuçlarını Yürütme Kuruluna iletmesi belirtilerek, Hukuk Komisyonunun önemine dikkat çekildi. Hukuk Komisyonunda görev yapan arkadaşlarımızın sayısının artırılması çabası içinde olunması gerektiği kararlaştırıldı. Hukuk Komisyonunca İnterpol aramaları ve tutuklamalar nedeniyle sorun yaşayan ve mağduriyete uğrayanların Avrupa ülkelerinde başvuracakları ve Hukuksal yardım alabilecekleri, Bilgi ve Enformasyonların yer alacağı bir derlemenin gelecek SÜRGÜN Sayısında yayımlanması da uygun bulundu.
  • Toplantıda, 2 dönem ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi) Yürütme Kurulunda görev alan ve yapılan çalışmalara emek katan ASM Meclis üyemiz ve değerli arkadaşımız UFUK BEKTAŞ KARAKAYA`yı kaybetmiş olmamız ardından, Cenaze merasimine ASM olarak katılarak, sonsuzluğa uğurlama etkinliğine katılan arkadaşlarımızın duyarlılıkları ve çabalarına teşekkür edildi.
  • ASM web sayfasının önümüzdeki dönem düzenlenmesi ve kurumsal önemli açıklamaların başta İngilizce olmak üzere, almanca ve fransızca dillerine devrilerek, yerli demokratik kurumlarla ilişklilenme çabası içinde olunmasına yönelik anlayış benimsendi.

28/ 02/2022


108 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir