ASM: Siyasi Sürgün Hasan Dinler derhal serbest bırakılmalıdır!

Avrupa Sürgünler Meclisinin Basın  Açıklaması:

 

13 Mayıs  2013  Tarihinde İsviçre’de  Gözaltına Alınan

Siyasi Sürgün  Hasan Dinler  Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

pas

 

Son dönemde, Avrupanın çeşitli ülkelerinde, Türkiye`ye  iade amacıyla siyasi sürgünler tutuklanıyor.

Yargıtay tarafından müebbet hapis cezası onanmış  Hasan Dinler, Türkiye’ye iade için İsviçre’de gözaltına alındı. 13 Mayıs gününden beri İsviçre’nin St Gallen bölgesindeki Sg Bezenhaid/ Ifang str 5 , 9602 cezaevinde tutuklu olan  Hasan Dinler, daha önce de İspanya’da tutuklanıp insanlık dışı uygulamaların diz boyu yaşandığı Türkiye’ye iade edilmek istenmişti.

Son aldığımız bilgilere göre  Hasan Dinler’in, 28 Mayıs tarihinde İspanya’ya iade edilmesi için uçak bileti dahi ayırt edildiği kesinleşmiştir. Daha sonra da Türkiye’ye iadesi gündeme alınacaktır.

Demokratik kamuoyunun duyarli tepkisi süreci belirleyecektir.

Bu tutuklamalarla  Avrupa ülkeleri adeta  insan hakları  ihlaline başvurarak, kendi yasalarıyla çelişir hale gelmiştir. Bu hak gaspı saldırılarının, tutuklama ve geri iade yollu gözdağının arkasında, Faşist Türk devletiyle ekonomik, askeri ve diplomatik pazarlıklar ile çıkar hesapları  olduğu açıktır. Öte yandan  sanki Avrupa’daki aydınların, demokratların , devrimcilerin, insan hakları savunucularının basın ve medyanın  sağduyusu  ile  duyarlılığı  test edilmektedir.

Hasan Dinler 10 yıl süreyle İstanbul cezaevlerinde siyasi tutsak olarak zindan gerçekliğini yakından yaşamış, siyasi mülteci statüsüne sahip bir politik sürgündür.

Birçok Avrupa ülkesi yıllardır bir insan hakkı olan iltica hakkını ihlal ederek, politik ilticacıları toplama kamplarında tutarak, serbest dolaşımlarını engelleyerek, yiyecek  ve beslenmek için gerekli maddi meblağı  insanların  ellerine vermeyerek, (bunun yerine fiş karşılğı alışveriş) insan onurunu ayaklar altına almaktadır.

Bir yandan uzun süren iltica mahkemeleri, öte yandan sürekli interpol tarafından gözaltına alınma psikolojisiyle, sınır dışı terörüne maruz kalmak gerek ailelerinin, gerekse de kendilerinin psikolojilerini altüst etmiştir. 

Tarihi olarak faşizmin kanlı ve kirli yüzünü yaşamış ve yakından görmüş Avrupa halkları ve duyarlı kamuoyu gelişmeler karşı sessiz kalmamalıdır.   Son dönemlerde art arda birçok Avrupa ülkesinde politik mültecilere yönelik tutuklama, terörize etme, sınır dışı ve iade saldırıları her geçen gün artmaya başlamıştır.

Son bir yıl içinde onlarca politik mülteci  “ileri demokrasi” nin hüküm sürdüğü  Türkiye rejiminin talebi doğrultusunda Avrupa ülkeleriyle ikili anlaşmalar gereği tutuklanarak işkenceci rejime iadeyle tehdit edilmektedirler. Tüm bu yaşananların son zamanlardaki gündemi işgal eden “açılım sürecine” denk gelmesi tesadüfi olmasa gerek.

 Hasan Dinler iade edilmesi durumunda ömür boyu hapis yatacak , özgürlüğü yok edilecek ve yeni saldırılara maruz kalacaktır.

Hasan Dinler’ e sahip çıkmak hem insani bir görevdir, hem de politik bir hakkın savunulmasıdır.

 

Biz Avrupa Sürgünler Meclisi olarak ;

 

Hasan Dinler’ le dayanışma komitesini desteklediğimizi ve dayanışma içerisinde olduğumuzu duyuruyoruz.

•  İsviçre devletinin devam eden bu hukuksuzluğa derhal son vermesini ve politik iltica hakkının tanınarak özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.

•  Siyasi İlticacıların tutuklanması ve terörize edilmesi insan hakları ihlalidir, bu uygulamalara acilen son verilmelidir.

• Bu tutuklamalarda kullanılan yasal boşluğun özellikle hukukçular tarafından tespit edilip, bertaraf edilmesi için; birlikte çalışmaya  ve mücadele etmeye davet ediyoruz.

20.05.2013

Avrupa Sürgünler Platformu / Meclisi

678 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir