ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi ) Yürütme Kurulu Almanya`nın Nürnberg kentinde toplandı

20201004_131008

NÜRNBERG- 03 Ekim 2020 tarihinde ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi ) Yürütme Kurulu Almanya`nın Nürnberg kentinde toplandı.

Seçildiğinden bu yana 5. Toplantısı gerçekleşen ASM YK toplantısı bir eksik üye ile toplandı. Korona Pandemisi süreci nedeniyle 4. Toplantısında aldığı kararların önemli bir kısmını pratik olarak hayata geçiremeyen ASM- YK , dün fiziken bir araya gelerek 5. Toplantısını gerçekleştirdi.

Türk devletinin baskıcı politikaları, yoğun tutuklama operasyonları ve coğrafyasında askeri saldırganlığı neticesinde artan Sürgünlüğün ve Göçlerin artarak devam ettiği bir konjuktürde toplanan ASM- YK sı, Türkiye, Kürdistan ve Orta Doğu coğrafyasından Avrupa`ya göç etmek zorunda bırakılan, Sürgüne zorlanan geniş yığınların sesi olabilmek ve hak ihlallerine mağruz kalan dışlanan, horlanan, Mülteci ve Sürgünlerle olanakları ölçüsünde dayanışmak, Siyasi çalışmaları nedeniyle Avrupa ülklerinde gerici baskı yasalarıyla baskı, tutuklamalar yaşayan politik sürgünlerle dayanışma içinde olmak ve interpol üzerinden sürdürülen baskıcı politikalara karşı mücadele etmeye devam ederek, kalıcı bir odak olmak gerektiği fikrinde ortaklaşarak kısa ve uzun vadeli bir çalışma planı oluşturulması gerektiği fikrinde birleşti.

Toplantıda gündemleştirerek kararlar alındı ve önümüzdeki süreçte bazı çalışmalar planlanlandı.

ASM Kongresinin 2 yılda bir yapılması kararı gereği Aralık 2020 tarihinde planlanan ASM Kongresinin ASM üylerine de danışılarak önümüzdeki yıla ertelenmesi, Salgın sürecinin sona ermesi ardından geniş katılımlı bir ASM Kongresinin organize edilmesi uygun bulunarak prensib kararı alındı.
SÜRGÜN Dergisi 2. Sayısının Aralık ayında çıkartılması ve koşullar elverdiğince dağıtımın yapılması. SÜRGÜN Dergisinin içeriğinde yer alacak konu ve yazıların dağılımı yapılarak, süreçle de alakalı olarak SÜRGÜN Dergisinin 500 adet basılması kararlaştırıldı.
Medya alanında TV `lerde SÜRGÜNLÜK konulu programlar yapılması kararlaştırılarak; Aralık 2020 Dünya İnsan Hakları günü çerçevesinde, ASM, İHDD, TÜDAY ve Barış Akademisyenleri Derneği temsilcilerinin davet edilerek “Avrupa`da Sürgünlük ve Sorunları” konulu bir canlı TV yayını yapılması planlanmıştır.
Avrupa`daki demokratik platformlarla ve eylembirlikleriyle çalışma programına ve hedeflerine denk düşecek şekilde ilişkilenilmesi, yer alınması ve desteklenmesi kararlaştırıldı.
ASM web sitesi, face, twitter gibi sosyal medya olanaklarının daha etkin kullanılmasına yönelik planlamalar yapılmıştır.

ASM ( Rat der ExilantInnen in Europa e.V ) olarak dernekler masasına kayıtlı omasi nedeniyle kamu yararına çalışan ve projeler üreten bir yapıda olmasından kaynaklı maliye`ye vergi muafiyeti için başvurulmasına karar verildi.
Korona sürecinin belirsizliği ve muhtemel süresi dikkate alınarak; Önümüzdeki süreçte, ASM üylerininde katılımının planlandığı Tele-Konferanslar yapılması yönünde hazırlıklar yapılması kararlaştırıldı.
Sıcak ve samimi bir ortamda ASM YK sı toplantısına  ev sahipliği yapan, Sevinç  ve Metin Ayçiçek`e  teşekür edilerek, verimli geçen toplantının ve alınan bazı kararlarının kamuoyuna duyurulması kararlaştırılarak toplantı sonlandırıldı.

264 kez okundu.

Check Also

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe

Freedom protests for Ecevit Piroğlu in Europe One of the demonstrations held in front of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir